2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hogyan golfozik, és milyen díjat nyert, de a külső és a szerencse is sokat számít a menedzserek fizetésében. Legalábbis ezt mutatják az amerikai cégek kapcsán végzett kutatások.

Mi alapján fizetik a top menedzsereket?

Jacquart és Armstrong (2013) az amerikai top menedzserek fizetésére vonatkozó kutatásokat összegezte, hogy megvizsgálja, milyen lehet a hatékony kiválasztási rendszer. Egyre hangsúlyosabb kérdés ez, mivel az amerikai top menedzserek medián (medián a statisztikában a középső értéket jelöli) fizetése 110-szer volt nagyobb az átlag fizetésnél 2005-ben. Míg harminc év azelőtt csak 30-szorosa volt.

Hogyan golfozik?

Jack Welch a General Electric első embere például a vezetők golf tudásában látta a sikeresség kulcsát. A vizsgálatok alapján (Kolev & Hogarth, 2010) tényleg van összefüggés. A legnagyobb cégeket vizsgálva azt találták, hogy a golfozó top menedzserek átlagosan többet kerestek, mint a nem golfozó társaik. Sőt, a golf képességgel arányosan magasabb fizetést kaptak a jól golfozó top menedzserek. Viszont a cég teljesítménye szignifikánsan rosszabb volt a jó golfozók esetén.

Nyert már díjat?

Ha valamelyik neves gazdasági újság megválasztja az év menedzserének vagy vezetőjének az illetőt, akkor átlagosan 44%-kal nőtt a fizetése, míg másoké nem változott. Viszont a cég teljesítménye a díj utáni három évben lényegesen alulmúlta azoknak a cégeknek a teljesítményét, akiket olyan menedzser vezetett, aki nem nyert díjat. (Malmendier & Tate, 2009)

Szépség és szerencse?

A kutatások azt mutatják, hogy a megnyerőbb külsővel rendelkezők átlagosan magasabb bért is kapnak kevésbé megnyerő vetélytársaikhoz képest (Hamermesh & Biddle, 1994). Ráadásul sok esetben a fizetéseket külső körülmények határozzák meg és nem a vezető valódi teljesítménye. Ilyen lehet egy szerencsés gazdasági időszak vagy egy éppen szerencsés gazdasági szektor (Bertrand & Mullainathan, 2001).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!