Magyarország a külkereskedelmi forgalmának jelenleg több mint 70 százalékát az unió országaival bonyolítja, és további jelentős részt képviselnek azok az országok, amelyek hazánkkal együtt csatlakoznak az EU-hoz – írja a Népszabadság. Márpedig a belépéskor azonnal megszűnnek az ilyen gazdasági jellegű határok, így azok, akik ma még az unióba - illetve a csatlakozó országokba - irányuló export vagy az onnan jövő import lebonyolításával foglalkoznak, elveszíthetik állásukat. A vámügyintézés ugyan nem szűnik meg - a nem EU-országokkal fenntartott kereskedelmi kapcsolatban továbbra is szükség lesz rá -, ám ez a munkáknak csak a töredéke lesz.
A vámügyi érdekvédelmi szervek azért lobbyznak, hogy az Unión belüli eltérő áfa-kulcsok miatt az adóhivatalok magasabb munkaerő szükségletét a vámügyi területről csoportosítsák át, ehhez természetesen a közeljövőben szükségessé válna az átképzésük megkezdése.
Mi lesz a vámosokkal az EU csatlakozás után?
Mintegy 10-15 ezer magyar vámügyintéző állását veszélyezteti az európai uniós csatlakozás, hiszen a határok leépítésével nagy részüknek a munkája egyszerűen elveszik.