Milliók Európa utcáin
Október 17-én döntött úgy az Európai Szakszervezetek Szövetsége, hogy november 14-ét szolidaritási nappá nyilvánítja, ezen a napon a kontinens összesen 23 országában 40 szakszervezet tüntet a megszorítások ellen. Ráadásul most először fordul elő, hogy egyszerre négy országban - Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban és Olaszországban - tartanak 24 órás általános sztrájkot.
Arménio Carlos, az egyik legnagyobb portugál szakszervezet képviselője a Financial Times kérdésére elmondta: meglátásuk szerint a nemzetközi mentőcsomagot kapott országok egyfajta pénzügyi gyarmatosítás áldozatai, szerinte a portugál kormánynak is újra kellene tárgyalnia 78 milliárd eurós mentőcsomagját, annak méretét, kamatait és a visszafizetés ütemezését. A portugál munkavállalók egyébként a szomszédos spanyol kollégáikkal összehangolva bezárták az iskolákat, leállították a tömegközlekedést és a légiközlekedést összehangolt sztrájk keretében.
A tüntetések nem csak békés mederben folynak, a Reuters délelőtti hírei szerint Madrid belvárosában a tiltakozók összecsaptak a rendőrökkel, a spanyol belügyminiszter szerint 62 embert vettek őrizetbe az "elszigetelt akciókban". A spanyol szakszervezetek szerint a munkavállalók 80 százaléka vesz részt a sztrájkban. A tömegközlekedés Madridban minimális szolgáltatással működik, a kisebb üzletek többsége bezárt, csak a nagy bevásárlóközpontok tartanak nyitva.
A magyarok csak szóban támogatják
Az érintett 23 ország között nincs ott hazánk, egyetlen magyar szakszervezet sem hirdetett sztrájkot vagy demonstrációt mára. Honlapján ugyanakkor a LIGA Szakszervezetek és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) is támogatásáról biztosította a tiltakozókat.
"A szolidaritási nap célja, hogy felhívja az Európai Unió és a tagállamai kormányait, hogy a megszorítások helyett találjanak alternatívákat a gazdasági, és társadalmi problémák megoldására. A LIGA Szakszervezetek is támogatja az akciósorozatot, melynek egy, a Fiatalok Ligája által készített videóüzenetet küldtük el Európa déli részén lévő szakszervezeti barátainknak" - olvasható a LIGA honlapján található rövid üzenetben.
"A szakszervezetek erőteljesen ellenzik az Európát a gazdasági pangásba, recesszióba és az európai szociális modell folyamatos leépítésébe vivő megszorító intézkedéseket. Ezek az intézkedések távol állnak a bizalom helyreállításától, s csak az egyensúlytalanságok és az igazságtalanságok mélyítését erősítik" - emeli ki közleményében az MSZOSZ. A munkavállalói érdekképviselet szerint a költségvetési konszolidáció élesebb hatással járt annál, mint amit előzőleg az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becsültek.
Az MSZOSZ a magyar helyzetet is kritizálja írásában: "Az Európai Bizottság és a tagországok kormányainak eddigi intézkedései a gazdasági válság megoldásának árát lényegében a bérből és fizetésből élőkkel, a nyugdíjasokkal fizettetik meg. Magyarországon a kormány súlyosan hibás gazdaságpolitikája vitte és viszi mély recesszióba az országot, a kilábalás lehetősége nélkül. Ebből elég volt!" - emelik ki.
A követelések között a magyar szakszervezet kiemeli, hogy igazságos közteherviselést, valódi értékteremtő munkahelyeket, a köz pénzét a köz érdekében felhasználó programokat és nem egyes csoportok érdekeit szolgáló intézkedéseket akarnak. "Közös érdekünk egy sikeres Magyarország, egy sikeres Európa. A munkavállalók, a polgárok érdeke, hogy a magyar kormány hiteles és megbízható partner legyen itthon, Európában és a világban egyaránt" - zárul az MSZOSZ mai közleménye.
A másik két nagy szakszervezet, a Munkástanácsok és az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének honlapján nem találtunk a szolidaritás napjára utaló információt. A fentiekből az látszik, hogy a magyar munkavállalók legfeljebb szavakkal és üzenetekkel támogatják európai sorstársaikat ma, komolyabb akcióval egyik munkavállalói csoport sem készült.
Beke Károly
mfor.hu