A hétfő reggel a legveszélyesebb
Nehéz törvényesen bizonyítani, hogy milyen nyomást gyakorolnak a munkaadók alkalmazottaikra annak érdekében, hogy azok többet dolgozzanak annál, amit az ésszerűség diktál. A törvények sem nyújtanak ez ellen megfelelő védelmet - mondja Okamura Sikanobu ügyvéd.
A probléma súlyosságát erősítette meg Szumioka Takasi pszichológus is, aki a munkához kapcsolódó zavarok kezelésére specializálódott. Ő arról számolt be, hogy míg korábban általában a munkanélküliség által megviselt negyven- és ötvenévesekből kerültek ki a betegei, ma főleg a harmincasok közül jönnek, akik fiatalon túl sok energiát fektettek a munkába, írja az MTI.
A munkahelyi stressz kártékony hatásairól több tanulmány is született az utóbbi időben. Egy japán kutatás szerint a hétfői munkakezdés észrevétlenül is akkora fizikai és pszichés teher a szervezet számára, hogy ilyenkor jelentősen megemelkedik a vérnyomás. Egyes szakértők szerint ezzel magyarázható, hogy hétfőn az átlagosnál többen kapnak agyvérzést és szívrohamot.
A kutatás során 175 férfi és nő testére erősítettek hordozható vérnyománymérő készüléket, amely egy héten keresztül rögzítette az adatokat. A kapott adatok elemzése rámutatott, hogy a hétfőn reggel munkába indulók körében jelentősen megugrottak a vérnyomásértékek. Míg azok, akik nyugodtan alhattak, nem mutattak hasonló eremdényt.
A felmérés vezetője hangsúlyozta, hogy a hétvégén nem terheli a munkához kapcsolódó fizikai és mentális nyomás a legtöbb embert. A hétfő közeledtével azonban az átállást megrázkódtatásként éli meg a szervezet.
Egy brit kutató szerint elképzelhető, hogy a természetes emberi bioritmus része a vérnyomás hétfő reggeli tetőzése, ami az egészséges embereket nem fenyegeti. Ha viszont valaki szív- és érrendszeri panaszokkal küzd, akkor lehet, hogy ez már elég egy infarktushoz.