Az Egyesült Államok változatlanul megnyerte a legnagyobb befektetők közötti versenyt, de 2003-ban már második éve fordult elő, hogy az amerikai befektetések nagyobbak voltak, mint amennyi a külföldiek értéke az Egyesült Államokban. A fejlett országok már nem vonzzák annyira a befektetéseket - állapítja meg az OECD -, ezek értéke 28 százalékkal visszaesett, 384 milliárd dollárra.
A fenti összegből az Egyesült Államokra 40 milliárd dollár esett: ez hatalmas visszaesés, hiszen egy évvel korábban a külföldi tőke még 72 milliárd dollárt vitt az országba, 2001-ben pedig 167 milliárdot. Tavaly már Franciaországba is 47 milliárd dollárnyi tőke áramlott, ezzel első helyen végzett az európai országok között. A francia gazdaság háromszor több külföldi befektetőt vonzott, mint Németország vagy Nagy-Britannia.
Most elért első helyezése ellenére Kína sem tudta növelni tavaly a befektetők 'étvágyát', hiszen 2002-ben még 55 milliárd dollárral ért fel a közvetlen külföldi befektetések értéke. A másik feltörekvő nagy ázsiai ország, India tavaly az OECD államaitól 4 milliárd dollár értékű befektetést fogadhatott.
Magyarországra az OECD adatai szerint a korábbi éveknél kevesebb befektetést allokáltak tavaly. Míg ugyanis 2003-ban 2,5 milliárd dollár értékben érkezett hazánkba működőtőke, addig 2002-ben 2,8 milliárd, 2001-ben pedig 3,9 milliárd dollár értékű befektetés valósult meg.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Az autóipar jövője múlhat a kínai piacon
Már Kína a világ második legnagyobb reklámpiaca
Az EU csatlakozás fellendíti a külföldi befektetéseket
Magyarország visszaesett a regionális versenyben
Mindenki Kínában fektet be
A működőtőke befektetések terén első alkalommal végzett Kína az élen. Az ázsiai ország megelőzte az Egyesült Államokat. Az OECD kimutatása szerint Kína 53 milliárd dollár értékű külföldi befektetést vonzott.