Sajtóértesülések szerint a kormány a stratégiai megállapodások sorát az IBM-mel folytatná január 11-én, mely a 11. megállapodást jelentené a sorban. Míg a kormány az újabbra készül, Józsa István MSZP-s képviselő írásbeli kérdésben érdeklődött a miniszterelnöktől a konkrét kötelezettségvállalásokról.
A miniszterelnök helyett azonban Matolcsy György válaszolta meg az összes kérdést. A kicsivel több mint 2 oldalas válasz többségében kevés konkrétumot tartalmaz. A nemzetgazdasági miniszter leírja, hogy a "stratégiai együttműködési keret-megállapodások alapvetően politikai jellegű, önkéntesség elvén alapuló szándéknyilatkozatok, melyek végrehajtására, és a konkrét együttműködési szándékok és projektek közös meghatározására, megvalósításuk figyelemmel kísérésére a Nemzetgazdasági Minisztérium munkacsoportok felállítását kezdeményezte".
Matolcsy válaszában is kifejti, hogy az egyes vállalatokkal kötött megállapodások szövegszerűen hasonlóak, de a cég tevékenységéhez igazodva az egyes részek között lehetnek és vannak hangsúlybeli különbségek. Ennek apropóján a részletek után kutatva megnéztük a már megkötött 10 szerződést.
Összességében elmondható, hogy nagy tétje nincs az egyes szerződéseknek, bár, ha a kormány bankokkal kötött felrúgott megállapodására gondolunk, akkor talán némi kétkedés is lehet a levegőben az amúgy meglehetősen általános pontokat illetően. Igazi elkötelezettséget jelentő pontok ugyanis épp csak elvétve találhatók, a leggyakoribb kifejezések a "kifejezi készségét", a "készen áll", a "megfontolja a lehetőségét", illetve a "törekszik".
Általánosságok
A szerződések abban mindenképpen megegyeznek, hogy első helyen szerepel bennük az adott vállalat készsége a magyarországi gyártó, vállalati tevékenység lehetséges bővítésére a vállalati eredmények és a piaci viszonyok függvényében. Emellett kiemelt szerepet kap a kutatás-fejlesztés bővítése, a duális szakképzés rendszerének bevezetése és támogatása. Ez a szerződések alapján azt jelentené, hogy a kormány pozitív döntése esetén az új alkalmazottak képzését elősegítő egyedi támogatásokat vehet igénybe az adott vállalat. Másfelől pedig mivel 2012 január elsejétől megszűnt a szakképzési hozzájárulás saját dolgozók képzésére történő felhasználásának a lehetősége, a kormány ezt kompenzálva lehetővé teszi a stratégiai partnereknek, hogy a saját dolgozók képzésére felhasznált költségekkel megegyező nagyságrendű támogatásra tegyenek szerint a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében - persze a kritériumoknak történő megfelelés esetén.
Mindezek mellett a megállapodást kötött vállalatok megfelelő felkészülési idő függvényében vállalják a hazai versenyképességet érintő jogszabályok tervezetének véleményezését, illetve a kormány társai lesznek abban, hogy Magyarországot, mint gazdasági partnert, befektetési helyszínt megismertessék a külföldi partnerekkel.
Az eredményeket pedig bizonyos időközönként együtt kielemzik majd és meghatározzák a következő lépéseket, feladatokat.
Egyedi pontok
A Richter Gedeonnal kötött szerződés értelmében az általános pontok mellett a társaság vállalja még, hogy árbevételének legalább 8 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre (a társaság beszámolója szerint 2011-ben az árbevételhez képest 9,3 százalékot költött K+F-re), a saját kutatóközpontokban pedig legalább 800 személyt foglalkoztat. (A 2011-es beszámoló szerint a Richter már 2011-ben 1000 főt meghaladó kutató-fejlesztő bázissal rendelkezett.) Emellett 2020-ig legalább öt bioszimiláris gyógyszerkészítményt fejleszt ki. A kormány cserébe hosszú távon fenntartja a K+F-et ösztönző adórendszert, továbbá kiszámítható és transzparens kedvezményeket nyújt a szektort sújtó különadók megléte idejére, és figyelembe veszi a gyógyszergyártók versenyképességét.
A Tesco a már fentebb sorolt véleményezés, tevékenységbővítés, szakképzés mellett kifejezte abbéli szándékát is, hogy törekszik a magyar termékek arányának növelésére hazai beszállítókon keresztül. Emellett a közéleti szerepvállalás során támogatja a rászorulókat, népszerűsíti az egészséges életmódot és elősegíti a környezetvédelmet.
A Hankook Tire Rácalmás városa és környéke közéletében vesz részt az oktatás, a kulturális és a sportélet, az egészségügy és a szociális ügyek támogatása révén. A GE Hungary pedig 2000 kulcs magyar beszállítót tervez bevonni a termelési láncba. A Suzuki viszont nem kisebb ígéretet kapott a kormánytól, mint Esztergom környékének infrastruktuális fejlesztését, mely a Richter mellett a legnagyobb szándékkimutatást jelenti a kormány részéről az adott vállalat irányába.
Székely Sarolta
mfor.hu