A kommünikében felidézik, hogy 2007 nyara, az osztrák állami olajtársaság ellenséges átvételi kísérlete óta a kormány és az ellenzék számos olyan stratégiai lépést tett, amelyek az érvényes Európai Uniós és magyarországi jogszabályok keretein belül csökkentették annak esélyét, hogy bárki lopakodó vagy ellenséges felvásárlás révén veszélyeztesse az ország ellátásbiztonságát és a Mol függetlenségét.
Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság egyik fideszes tagja szerdán azt mondta, hogy a Fidesz szerint új helyzet alakult ki azzal, hogy az orosz Surgutneftegas megvásárolta a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagját az osztrák OMV-től, így a kormánynak változtatni kell eddigi "tehetetlen, felelőtlen, hibás" magatartásán. Kedden a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülése után Simicskó István, a testület kereszténydemokrata elnöke közölte: az ülésen kiderült, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok néhány nappal a tranzakció létrejötte előtt tájékoztatták a kormányt arról, hogy várhatóan gazdát cserél az OMV tulajdonában lévő Mol-részvénycsomag. A keddi bejelentésre reagálva Demeter Ervin kijelentette: egyértelmű, hogy a kormány hazudott, amikor azt állította, nem tudott a készülő részvényeladásról.
Bajnai Gordon szerdán kérdésre válaszolva azt közölte, hogy a kormánynak nem állt módjában megakadályozni a gyorsan, váratlanul lezajlott orosz tulajdonszerzést a Molban.
A kormányfő hozzátette: kedden, bécsi tartózkodása alatt az osztrák kancellárnak is felvetetette, tudott-e erről a tranzakcióról, és a válasz az volt, hogy nem.
"A tranzakció gyorsan zajlott, a magyar kormánynak hivatalos tudomása erről nem volt, legfeljebb csak érzékeltük, mi készül" - fogalmazott, hozzátéve: váratlan gyorsasággal, meglepő áron, jelentős többlettel valósult meg a vétel.
Ficsor Ádám titokminiszter az ügy kapcsán kialakult vitákra úgy reagált: a Fidesz és a KDNP megosztó politizálást folytat a Mol ügyében.
A titokminiszter szerint a keddi nemzetbiztonsági bizottsági ülésen egyetértés volt arról, hogy a nemzeti olajtársaság függetlenségét meg kell őrizni, és akár tovább kell erősíteni az állam védelmi szerepét. Egyetértés volt abban is, hogy a legutóbbi esetben a nemzeti olajvállalat és a kormány együttműködésével sikerült a cég függetlenségét fenntartani - írta közleményében Ficsor Ádám.
A nemzetbiztonsági bizottság keddi zárt ülése után Tóth Károly, a testület MSZP-s alelnöke azt mondta az MTI-nek, hogy a kormány tudott arról, hogy vásárlási szándék van a Mol-részvények iránt, de két gazdasági társaság ügyletét nem lehetett megakadályozni. Ficsor Ádám az MTI-nek szintén azt mondta, hogy a tranzakció pontos részleteiről a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén tényekkel alátámasztva bemutatták, hogy nem volt lehetőségük azt megakadályozni.
A nemzetbiztonsági bizottság zárt ülése után kedden Simicskó István, a testület kereszténydemokrata elnöke a Mol-részvények tulajdonosváltása ügyében viszont azt fejtette ki: "van nemzetközi gyakorlata" annak, hogy a tulajdonosi szerkezet ilyen változását részben megakadályozza vagy legalább megnehezítse egy kormány.