2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A január nem igazán az eszetlen költekezések hónapja, most azonban vaskos összeg maradt nálunk az alacsony üzemanyagáraknak köszönhetően.

Ahogy az előző hónapokra vonatkozóan, januárra is kiszámoltuk, hogy mennyi pénz maradt a magyaroknál az alacsony üzemanyagáraknak köszönhetően. A módszer rendkívül egyszerű: a fogyasztást az októberi – tehát az áresést megelőző időszak - és az adott hónap áraival is kiszámoltuk, majd a két számot kivonva megkapjuk, hogy mennyit jelenthetett az OPEC országok rezsicsökkentése. Persze ezt a számot két tényező is árnyalja: egyrészt más piaci folyamatok is munkálkodtak időközben, másrészt a KSH rendelkezésre álló novemberi és decemberi adataiból tudjuk, hogy a forgalom is megnőtt a kutaknál.

Ezektől függetlenül a januárban tankolt mennyiség 20,8 milliárd forinttal került kevesebbe, mint ha semmi sem változott volna októberhez képest. Ennek a pénzek pedig már egy kis része is jól jöhetett a hagyományosan gyengélkedő januári kiskereskedelemben. Ha pedig hozzávesszük, hogy novemberben további 5,7, decemberben pedig 13,8 milliárd volt ugyan ez az összeg, akkor kiderül, hogy 3 hónap alatt 40 milliárdra duzzadt az olcsóbb benzin és gázolaj következtében nálunk maradó pénzösszeg.

Bár a KSH kiskereskedelmi adatsorából még csak a decemberi áll rendelkezésünkre, már abból is látszik, hogy a nem élelmiszer termékek a korábbi hónapokénál jó egy százalékponttal nagyobb bővülést mutatott decemberben éves összevetésben. A nem élelmiszer termékek forgalmának növekedése jelzi leginkább, hogy több az elkölthető pénzünk.

Bár februárban a benzin ára mintegy 30, a gázolajé pedig 24 forinttal emelkedett, még mindig messze vagyunk az októberi szinttől, tehát a „megtakarítás”, amelynek számláját az olajexportőrök állják, folytatódni fog. A kormány számára egyébként ez pont előnyös, hiszen az alacsonyabb rezsiszámlákat lassan megszokjuk, így most az üzemanyag veszi át a stafétát, már ami a kiskereskedelmi forgalom katalizátor-szerepét illeti.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!