Nem elég a szaktudás, a munkavállaláshoz értenie kell az adott ország nyelvét is, méghozzá tárgyalási szinten. Számos kellemetlenségtől kíméli meg magát, aki előzetesen tájékozódik a szervezeti, vállalati kultúráról, a helyi körülményekről is. A személyes interjú már a fogadó cégnél zajlik le. A kiutazás, kinttartózkodás költségeit a jelöltnek kell finanszírozni.
Egyszerűbb a pályázó helyzete, ha egy multinacionális vállalat magyarországi egységénél dolgozik. Ha itthon már sikerült beilleszkednie a csapatba, az elismerés birtokában könnyebb az érvényesülés a cég külföldi részlegénél is. A munkatárs ilyen esetben szinte minden segítséget megkap a cégtől, hogy zökkenőmentes legyen a kiutazás. Ahol a humán erőforrás stratégiai területnek számít, ott könnyebben megy a beilleszkedés is.
A nyugati munkaadók többsége felismerte, hogy a jó vezetői teljesítményhez elengedhetetlen a nyugodt háttér, ezért felsővezetői állás elnyerése esetén a családnak is segítenek a kinttartózkodás elviselésében. Óvoda, iskola, nyelvtanulás, akár MBA-képzési lehetőség áll a kiutazó családtagok rendelkezésére is. Ha a család nem vállalja az idegen környezetbe való beilleszkedést, sok cég finanszírozza a heti hazautazást, illetve több hétre vendégül látják a családtagokat a külföldi részlegnél, derül ki a Világgazdaság cikkéből.
Multicég dolgozójaként könnyű a külföldi munkavállalás
Kevés magyar szakember várhatja, hogy külföldi fejvadászok megkeressék: nem árt proaktívnak lenni, vagyis interneten, külföldi újságokban utánanézni a lehetőségeknek. Ha a karrierépítő már kinézte, hogy melyik országban szeretne dolgozni, az sem árt, ha az adott ország kultúráját is megismeri, írja a Világgazdaság.