4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Közép-Európában hamarosan a szakképzett munkaerő hiánya válhat a fejlődés legfőbb akadályává.

Bár több államban még akadnak tartalékok, a politikusi nyilatkozatokban már tükröződnek az aggodalmak. Magyarországon szakértői vélemény szerint már akut a probléma, ami a külföldi befektetésekre is negatívan hat.

Csehországban 2030-ra 422 ezer fővel maradhat el a munkaerő-kínálat a gazdaság szükségleteitől a csökkenő születésszám következtében. Vladimír Spidla szociális miniszter a letelepedés megkönnyítésével csábítana munkaerőt az országba. Mart Laar észt miniszterelnök országa fejlődésének legnagyobb akadályát a képzett munkaerő hiányában látja, mely miatt kútba eshet a BMW beruházása.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tavalyi felmérése szerint Magyarországon a feldolgozóipari cégek több mint 40 százaléka panaszkodott arra, hogy nem tudják a képzett dolgozók létszámát a kívánatos szintre feltölteni.

Magyarországon kifogyóban van, Győrben és környékén kifogyott a kvalifikált feldolgozóipari munkaerő -- fogalmazott Csáki György, a GKI kutatásvezetője. Csehországban a "kapun belüli" munkanélküliség, Lengyelországban a mezőgazdaság rejt tartalékokat, de Magyarországon már akut a probléma. A munkaerőhiány nemcsak a további külföldi beruházásoknak lehet akadálya, de az eddigi befektetők is továbbköltözhetnek hosszú távú terveik megvalósítása érdekében.

Az EU-csatlakozás közeledésével ráadásul egyre drágább a közép-európai munkaerő, amit csak fokoz a szűkös kínálat. A Mannesmann három év után Ukrajnába költözteti 1100 főt foglalkoztató magyarországi üzemét -- említi a Reuters tudósítója, utalva rá, hogy más befektetők már Ázsia felé tekintenek. Problémát jelent a munkaerő mobilitásának hiánya is, amit csak részben magyaráz a lakáspiac fejletlensége. A közép-európaiak most igyekeznek magukat az olcsó helyett a magasan képzett munkaerő hazájaként eladni a befektetőknek.

A készülő magyar státustörvény szintén a munkaerő-utánpótlás biztosításának lehet az egyik módja, vélekedett a La Libre Belgique napilap. Egyes vélemények szerint azonban ez aligha mérsékelné a munkaerőgondokat. A lap a Helsinki Bizottság budapesti hivatalának munkatársát idézte, aki szerint a törvény inkább a Szerbiából áttelepült vajdasági magyarok helyzetének rendezését szolgálná. Emellett lehetőséget adna az uniós csatlakozás után a schengeni határok megkerülésére, és olcsó, szakképzetlen munkaerőt biztosítana az országnak.

A cseh miniszter szerint a fenyegető munkaerőhiányt az alacsony népszaporulat és az oktatási rendszer elhanyagolása magyarázza. Gond az is, hogy egyre több jól képzett fiatal munkavállaló külföldön talál állást magának. A nyugat-európai vagy az amerikai bérekkel Csehország nem tud versenyezni, így a fejlődő államokból is kevesebb dolgozóra számíthat. Az észt kormányfő első számú feladatként az oktatási rendszer átalakítását jelölte meg. Elsősorban több mérnökre és a természettudományokban jártas szakemberre lenne szüksége a balti államnak.

Magyarországon a probléma már korábban felmerült, a külföldi beruházások felfutásával párhuzamosan -- mondta Csáki. Csehországban is a nagyobb mennyiségű külföldi tőke beáramlása után kezdtek foglalkozni a kérdéssel. A cseh mikroszféra átalakítása azonban még nem fejeződött be, a lemaradás Magyarországhoz képest többéves. Éppen emiatt a kapun belüli munkanélküliség még rejt magában tartalékokat. Lengyelországban a mezőgazdaságban dolgozók aránya még lényegesen csökkenni fog az EU-csatlakozásig -- vélekedett a szakértő. Bár az agrárszektorból kibocsátott dolgozók szakképzetlenek, sok feladatra betaníthatók, szakmunkásként alkalmazhatók.

Magyarországon a nyugati országrészben már most munkaerőhiányról lehet beszélni. A feldolgozóipar mellett a szolgáltatószektort sújtja a képzett szakemberek szűkössége. Csáki szerint a szakképzési rendszerben markáns fordulatnak kell bekövetkeznie. A szocialista nagyvállalatokra épült szakmunkásképzés elsorvadt, a multinacionális cégek pedig vagy csupán betanítanak munkásokat, vagy a kutatás-fejlesztésre összpontosítva a műszaki felsőoktatást támogatják. A szakmunkásképzés újraindítása nem képzelhető el állami szerepvállalás nélkül. A kutató szerint a tőkevonzással, valamint a szak- és továbbképzéssel összefüggő tevékenységeket össze kellene kapcsolni, illetve együttműködést kialakítani e téren a kormányzat és a nagyvállalatok között.

Csáki szerint az államigazgatás még rejthet számottevő tartalékokat a versenyszféra számára. Az EU-csatlakozás közeledése azonban a bürokrácia iránti igényt is növeli. Az önkormányzatok már aligha bocsáthatnak ki több szakembert, kérdéses viszont, mi lesz a Magyar Posta vagy a MÁV több tízezernyi alkalmazottjával.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!