2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A televíziós erőszak feldolgozása hasonlóan történik, mint a munkahelyi stresszé. A kontrollálatlan érzelmek egyvelege lappang bennünk, összeadódik, és lassan betelik a pohár. Az innen kivezető út első lépése a helyzet pontos megértése.

Alice Csodaországban

Stressz - szex és erőszak

A stressz olyan állapot, amelyben a szexnek és az erőszaknak nagy szerepe van. Freud óta tudjuk, hogy ez a két fő ösztön irányít bennünket. Nem véletlen, hogy a legtöbben a legjobb stresszoldóként az alkoholt és a szexet jelölik meg. A képernyőn ábrázolt erőszak is az ember ösztönlénységére épít.

A virtualitásból keletkező stressz olyan, mint a "lőfegyver effektus": úgy élem ki agressziómat, hogy nincs valós felelősségem, viszont az agresszív cselekedet átélése - viselkedési mintaként rögzülve - azt eredményezheti, hogy bizonyos élethelyzetekre agresszívan reagálunk.

Munkahely és virtualitás

Valóban tudjuk és értjük munkánk értékét? Ismerjük azokat a célokat, amelyeket cégünk hosszú távon kitűzött, és amelyek megvalósulásához hozzájárulunk? Tudjuk, kitől várhatunk segítséget és ki számíthat a mi támogatásunkra? Fogaskeréknek érezzük magunkat, vagy szerves alkotórésznek munkahelyünk szervezetében?

Ha az ilyen kérdések nyomán bizonytalanság lesz úrrá rajtunk, akkor a virtualitás a munkahelyen is része lesz életünknek. Azt hisszük, hogy képesek vagyunk kontrollra, pedig "a dolgok csak megtörténnek", következményei kiszámíthatatlanul érik el belsőnket. Életünk így a munkahelyen "mintha-létezéssé" válik, úgy érezzük értéktelenek, pótolhatók vagyunk és egyre növekszik bennünk a hiányérzet. Düh, agresszió, tehetetlenség, idegesség. Stressz.

[ajanlo=523][igazitas=left/]Az első lépés: a helyes diagnózis

A stresszből kivezető út első lépése a helyzet pontos megértése. Határozzuk meg, mi miről szól, én hol vagyok benne, mi a szerepem, milyen érzéseim vannak és azok kikre vonatkoznak, tudom-e kontrollálni helyzetemet és környezetem szereplőit. Ha nem, akkor milyen alternatívák állnak előttem?

A stressz forrásvidékéről kivezető út a következő állomásokon megy keresztül:

  • Tudasítom magamban, miben vagyok.
  • Közel engedem magamhoz érzéseimet, és ki is mondom azokat.
  • Alternatívákat állítok fel.
  • Döntést hozok, és megindulok a kivezető úton.

Juhász Tibor pszichológus,
a WIFI Hungária vezető tanácsadója

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!