Magas szinten stagnált a munkanélküliség az euróövezetben júliusban, a ráta továbbra is 10 százalék, derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat napokban közölt adataiból.
A munkanélküliség már sorban az ötödik hónapban nem változott az euróövezetben, de még így is a legmagasabb létrehozatala, 1999 óta. Tavaly júliusban 9,6 százalék volt a munkanélküliség, azaz egy évvel ezelőtthöz képest enyhén romlott a helyzet.
Az egész Európai Uniót tekintve 9,6 százalékon állt a munkanélküliség júliusban: ez az előző hónapokhoz képest stagnálást, tavaly júliushoz képest pedig 0,5 százalékos romlást jelez.
Már jobb a helyzet, de van is hova javulnunk
Magyarországon júliusban 10,3 százalékos volt a munkanélküliség a 15-74 éves korosztályban. Ez ugyan még némileg rosszabb az EU-átlagnál, összessítésben pedig a kilencedik legrosszabb érték, havi szinten már enyhe, de folyamatos javulás tapasztalható - az első negyedév 11,2 százalékos csúcsához képest már 0,9 százalékponttal csökkent a mutató.
Ami a trendek hátterét illeti, a tavasszal bekövetkezett pozitív fordulat elsősorban a kedvező külső konjunktúrából közvetlenül profitáló feldolgozóiparhoz köthető. Ez egyben azt is jelenti, hogy - a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentése szerint - a javuló trend egyelőre csak a feldolgozóipari szakágazatokat érinti. Bár a munkaerőpiaci helyzet valószínűleg a következő hónapokban is valamelyest javulni fog, a munkanélküliség ezzel együtt is tartósan magas marad, figyelmeztet az MNB.
Éves összehasonlításban javulás még nincs - 2009 júliusához képest nem változott a munkanélküliségi ráta júliusban. Más országoknak, például Szlovákiának viszont emelkedéssel kell megküzdeniük: északi szomszédunknál egy év alatt 2,8 százalékkal 15 százalékra szökött fel ez az érték.
Igaz, a térségi államok közül a románok, a lengyelek és csehek is jobban állnak nálunk – utóbbi országban például kereken három százalékkal kisebb a munkanélküliség:
A csehek mellett egyébként az olaszoknál, a portugáloknál és a luxemburgiaknál vannak lényegesen rosszabb helyzetben a nők a munkaerőpiacon, míg a másik végletet az írek képviselik: "a zöld szigeten" nyolc százalékkal magasabb a munkanélküliség a férfiak, mint a hölgyek között.
A 25 év alattiak között a munkanélküliség minden országban lényegesen magasabb, mint a 15-74 éveseket tekintve - Csehországban 18,9, Magyarországon 24,1, Szlovákiában pedig 34,4 százalék.
A legjobban - a többi mutatóhoz hasonlóan - Ausztria szerepel, ahol még a 25 év alattiak között sem éri el a tíz százalékot a munkanélküliség, míg a legrosszabb helyzetben a spanyolok vannak, ahol negyven százalék feletti az állástalanok aránya a gazdaságilag aktívak között a fiatal korcsoportban.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum