Mi gátolja a termelés bővülését? Táblázat!
A folytatódó pozitív tendencia egyike, hogy a kereslethiány gyengülése nem tört meg, elsősorban a kedvezőbb külpiaci keresleti viszonyoknak köszönhetően. (Belföldön némileg többen jeleznek elégtelen keresletet, mint három hónappal korábban.) Továbbra is akut probléma azonban a szakképzett munkaerő gyakori hiánya, emellett az iparágban a korábbinál többen említik negatívumként a finanszírozási problémákat és a bizonytalan gazdasági környezetet. Ez utóbbi csaknem minden második válaszadó számára termelésbővítési akadály (is).
A vállalkozások meghatározó kapacitásainak kihasználtsága a júliusihoz hasonlóan magas (84 százalék), és magasabb az egy évvel ezelőttinél is. A várható kihasználtság prognózisa javult a júliusihoz képest, értéke kifejezetten kedvező.
A harmadik negyedévben a feldolgozóipari vállalkozások körében nem csökkent számottevően a foglalkoztatás, a konjunkturális élénkülésnek köszönhetően. A következő öt-hat hónapban azonban - az előző hónapokkal összevetve - kismértékű visszaesés várható ezen a téren.
A vállalati menedzserek júliusi negatív értékelésüket a makrogazdaság helyzetéről nem változtatták érdemben az elmúlt hónapokban. A kilátásokat is borúlátóan ítélik meg, pesszimizmusok azonban nem erősödött (a negatív szaldó értéke kisebb a júliusinál).
Kopint-DatorgKapcsolódó anyagok:
A költségvetés sem garancia a pénzügyi válság elkerülésére A mérnökök és informatikusok után kapkodnak a magyar cégek Vészes munkaerőhiány várható az IT-piacon Az építőipart is sújtja a lakásépítési kedv hanyatlása Erősen billeg az Új egyensúly