A fenti feltételek mellett a fiatalok számára két alternatíva kínálkozik: belépnek a munkaerőpiacra és hosszantartó kötöttséget vállalva karriert építenek, vagy családot alapítanak - mondta el Hans-Peter Blossfeld, az egyetem professzora.
A megváltozott helyzet nem csak gazdasági, de társadalmi változásokat is generál, így például a születések száma - még a korábban növekvő népességet mutató kelet-európai és skandináv országokban is - csökken.
[ajanlo=206][igazitas=left/]Az egyetlen kivétel Európában Írország, ahol az alacsony adóknak, az oktatási rendszer piaci igények alá rendelésének és a rendkívül aktív K+F tevékenységnek köszönhetően a külföldi befektetések igen látványosan nőttek az elmúlt két évtizedben. Ezzel párhuzamosan a gazdaság közelít a teljes foglalkoztatottsághoz, s ennek demográfiai vonatkozásban is pozitív következményei vannak.
A globalizáció és a munkalehetőségek kapcsolatáról némileg eltérő képet festett az OECD napokban megjelent tanulmánya. Eszerint az állásveszteségeknek csak töredéke vezethető vissza a kereskedelem és a beruházások liberalizálására, és túlzó az a vélemény, hogy az OECD-országokban tapasztalható munkaerőpiaci gondok fő oka a globalizáció.
A világ legfejlettebb országait tömörítő szervezet szerint a nemzetközi versenyt az idősebb és képzetlen, az előző munkájukhoz nagyon ragaszkodó feldolgozóipari munkások szenvedik meg legjobban. Az OECD felmérése szerint javítani kell a munkaerőpiac általános működését. Az európai OECD-országokban idén a munkanélküliség átlagban 9,1 százalékos lesz, jövőre pedig 8,8 százalék várható.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Nem a globalizáció szünteti meg a munkahelyeket
A szakszervezetek is globalizálódnának
Egységes szabályokat szeretnének a multiknál a szakszervezetek
Mindenképp szükség lesz a bevándorló munkaerőre
Nagy rugalmasságot várnak napjaink munkavállalójától
A fiatal felnőttek a a globalizáció vesztesei a fejlett világban, áll a Bambergi Egyetem felmérésében. A kutatók állításukat azzal indokolják, hogy ugyan a lehetőségek növekedtek világszerte, ám ezzel párhuzamosan a verseny is erősödött. Így napjainkban a munkaerőpiacra lépő kezdőknek sokkal rugalmasabban kell viszonyulniuk a lehetőségekhez, mint korábban.