A következő hónapra valószínűsíthető a termelés és beszerzési mennyiség felfutása, hiszen az e havi jelentős rendelésnövekedés kielégítése mellett jelentősen csökkentek a készletek. Amennyiben tehát a készletfogyás és a rendelésnövekedés nem azonos mértékű, a következő hónapra növekedés várható - az MLBKT felmérése szerint.
Az export és az import index egyaránt növekedést mutat, és a kedvező külpiaci tendenciák továbbra is érvényesek. Az ágazatok közül a legnagyobb exportnövekedés a kohászatot jellemzi (63,6).
A feldolgozóipart továbbra is az alkalmazotti létszám csökkenése jellemzi, bár a vállalatok 80 százaléka a foglalkoztatottak számának változatlanságát jelezte. Az ágazatok szerinti indexek kedvezőbb képet mutatnak, melyek szerint létszámcsökkenés csak a vegyiparra, kohászatra és a gépiparra jellemző.
A regionális BMI-k két régióban jeleznek csökkenést, a Nyugat-Dunántúlon (46,3) és Észak-Magyarországon (47,5), az ország többi részén növekedés tapasztalható. A Központi körzet növekedése a legnagyobb (61,8). Ezt megközelíti a múlt hónapban csökkenést mutató Észak-dunántúli régió áprilisi indexe (59,4).
A BMI egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülése, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. A vállalati minta összeállításakor az egyes ágazatok és régiók GDP-hez való hozzájárulását veszik figyelembe.
Nagyobb növekedést mutat a BMI
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) áprilisi értéke 54,0, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) felmérése szerint. Az index értéke 2,1 százalékponttal nagyobb, mint márciusban volt. Ez a tendencia ellentétes az előző évek többségében tapasztalt változásokkal, amikor az első negyedév indexei közül a márciusi index volt a legnagyobb, amit egy kisebb ütemű növekedés követett április hónapban.