Az amerikai illetékes szerint országának ipara évi 250 milliárd dolláros veszteséget szenved el a kalóztermékek miatt, melyek 70 százaléka Kínából származik - globális szinten is.
A kínai kormányfő ígéretet tett Bush amerikai elnöknek, hogy mérsékelni fogja a két ország közötti kereskedelmi feszültségeket, beleértve intézkedéseket a szellemi alkotások (például DVD-n lévő zenei és filmanyagok) törvénytelen másolása ellen. A Bush kormányzat ugyanis a Kereskedelmi Világszervezet előtt készül panaszt tenni Kína jogsértő gyakorlata ellen.
Az MTI információi szerint a kínai hamisítási üzletben azonban részben amerikaiak is benne vannak, derült ki nemrég a Viagra nevű gyógyszer másolataival folyó üzletelés felderítése kapcsán. Kínában nem csak gyógyszereket és luxuscikkeket, hanem például gépkocsikat, mindenféle gyerekjátékokat is hamisítanak.
Ahogy a Menedzsment Fórum korábban megírta, tovább erősíti a harcot a filmek interneten történő illegális terjesztése ellen a Motion Pictures Association of America (MPAA), az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány (ASVA) amerikai társszervezete.
A kampány tavaly novemberben kezdődött, amikor az amerikai stúdiók az MPAA-vel közösen bejelentették, hogy keményebben lépnek fel a filmkalózkodás ellen. A filmstúdiók olyan személyeket pereltek be, akik illegálisan töltöttek le filmeket, vagy ezekkel törvénytelenül kereskedtek az interneten.
A jogi eljárások kezdete óta több ilyen személyt azonosítottak az USA-ban, a polgári perek többsége pedig már az ítélethozatal előtt áll. Az amerikai szerzői jogi törvény szerint akár 30 000 dollár büntetést is kiszabhatnak az illegális filmmásolásért és -terjesztésért. Amennyiben a törvénysértés bebizonyosodik, akkor ez az összeg elérheti a 150 000 dollárt, vagy akár öt évtől tíz évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után.
A szoftverek esetében egy aktuális felmérésből az olvasható ki, hogy 2010-re a programok kétharmada kalózmásolat lehet. Jelenleg ez az arány az egyharmadot éri el - írta korábban az mfor.hu.