A 330 millió forint összköltségű, csaknem fél megawatt teljesítményű napelem-park létrehozását az Új Széchenyi Terv keretében 50 százalékos vissza nem térítendő támogatással segíti az EU és a központi költségvetés - tette hozzá. Ez éves szinten 600-650 ezer kilowattóra megújuló energia termelését teszi lehetővé.
Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára arról szólt, hogy a legfrissebb adatok szerint 151 új napelemes projekt indul az Új Széchenyi Terv zöldgazdaság-fejlesztési fejezetén belül. A megítélt támogatás mértéke megközelíti a 7 milliárd forintot. A pályázatok megvalósulásával a kedvezményezett önkormányzati és állami intézmények, valamint kisvállalkozások évente közel 14 gigawattóra elektromos energia termelésére alkalmas kapacitással rendelkeznek majd, amely 11900 tonna szén-dioxid kibocsátását takaríthatja meg.
Emlékeztetett arra, hogy 2010 végén Magyarországon a napenergián alapuló villamosenergia-termelés 0,85 gigawattóra volt, ami a teljes megújuló alapú villamosenergia-termelésnek csupán 0,029 százalékát tette ki. A támogatott napelemes projektek megvalósulása esetén, a beépített villamos kapacitás a 2010-es évihez viszonyítva tizenháromszorosára fog nőni.
Az államtitkár tájékoztatása szerint Hajdú-Bihar megyében klímavédelmi szempontból 28 sikeres pályázatot nyújtottak be, amelyek összesen 950 millió forint támogatást kapnak. Ebből a legnagyobb a Debrecen-halápi beruházás, amely dél-koreai technológiával valósul meg. Kiemelte, hogy a Hyundai Heavy Industries cég Magyarországon fejlesztette, de hazájában gyártja a halápi napelem-parkba telepítendő technológiát.
Kim Kyung Rae, a Hyundai közép-kelet-európai értékesítési igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: cégük több európai országban jelen van a legkorszerűbb napenergetikai technológiáival, de Magyarországon ez az első beruházásuk, amit egyfajta referenciának tekintenek.
Kardos Csaba István, a beruházó Euro-Épker Kft. ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy a májusra elkészülő halápi napelem-park termelte villamos energia egy részét később saját beruházású kecskesajt-üzemükben, szappankészítő műhelyükben, gyümölcs- és gombaszárítójukban, illetve afrikai harcsa keltetőjükben szeretnék hasznosítani.
MTI