A felmérés főbb megállapításai:
- A vizsgált hét ország M&A piacának becsült nagysága összesen 16 milliárd dollár.
-
- Összesen 839 tranzakciót zártak le a magánszférában (a privatizációs ügyletek kivételével) 2001-ben.
-
- A közép- és kelet-európai térségben lezajlott ügyletek 91%-a Csehország, Lengyelország, Magyarország, vagy Oroszország nevéhez fűződik. Romániában, Bulgáriában és Szlovákiában külön-külön 30, vagy még kevesebb tranzakciót zártak le.
-
- A régió éllovasa Oroszország, 237 lezárt fúzióval vagy felvásárlással, illetve az összes tranzakció 27%-ával. Az orosz piacban rejlő potenciált mutatja, hogy a nagy számú ügylet ellenére az M&A piac aránya a vásárlóerő paritáson számított GDP-hez képest mindössze 0,8%.
-
- Németország a legaktívabb külföldi szereplő a térségben, 59 lezárt ügylet, illetve a befelé irányuló (nem belföldi) tranzakciók 17%-ával.
-
- A lezárt ügyletek átlagos nagysága 12 millió dollár (nem számítva 21, 100 millió dollár feletti tranzakciót).
-
- A megkötött üzletek értékének publikálása minden korábbi aránynál nagyobb volt, elérte a 40%-ot. Lengyelországban a legnagyobb a transzparencia, az ügylet-értékek 70%-a nyilvános, ugyanez az arány Bulgáriában a legalacsonyabb, 20%.
-
- Öt régióbeli országból összesen 12 esetben kifelé is irányult M&A tranzakció. Ezen országok: Csehország, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Szlovákia.
-
- A térség három legérettebb M&A piacának (Csehország, Magyarország, Lengyelország) összesített értéke 8,6 milliárd dollár.
-
- Ugyanez a három ország 32%-os csökkenést szenvedett el 2000-hez képest, ami 528 lezárt tranzakciót jelentett 2001-ben.