[ajanlo=474][igazitas=left/]Ez év június elejéig több mint 230 ezer ember érkezett munkavállalás céljából Nagy-Britanniába - olvasható egy friss brit kormányjelentésben. A jelentéssel beigazolódni látszik az a korábbi becslés, miszerint az EU kiszélesítésével legfeljebb évi 13 ezer munkás érkezik majd Kelet-Európából.
A nagy kelet-európai munkavállaló seregből a jelentés szerint 131 ezer a lengyel, de egyes szakmunkások a vártnál kevesebben érkeztek a brit munkaerő-piacra, például a hazájában általában elég keveset kereső bádogosból kevesebb mint 100 fő. A munkaerőt küldő ország lakosságához mérten Litvániából érkeztek legtöbben Nagy-Britanniába: összesen 34 ezren.
A szigetországba érkezett munkaerő nagy többsége 18 és 34 év közötti, a férfiak részaránya 60 százalék, jellemzően nincs családjuk és igen kevesen kérnek társadalombiztosítást, szociális támogatásokat, írja az MTI.
Mint ahogy arról a Menedzsment Fórum korábban már beszámolt, nem igazolódtak be a korábbi félelmek a kelet-európai munkaerő áramlással kapcsolatban. Azok, akik külföldön akartak dolgozni, már a csatlakozás előtt megjelentek a nyugati munkaerőpiacon.
A brit kormány idén tavasszal közzétett adatai szerint eddig az új EU-országokból mindössze 130 ezren kértek munkavállalási engedélyt, s ebből nagyjából 40 százalék az, aki már korábban is dolgozott feketén, s legalizálni akarta nagy-britanniai munkavállalását.
Az európai adatok szerint a közösségen belül mindössze a munkavállalók 1,5 százaléka dolgozik valamely más tagállamban. Ami Magyarországot illeti még ennél is alacsonyabb a külföldi munkavállalók aránya, egy az uniós csatlakozás után készült felmérés szerint a magyarok kevesebb, mint egy százaléka dolgozik a határokon túl.
Menedzsment Fórum
Negyedmillió kelet-európai keres munkát Nagy-Britanniában
Több mint 230 ezer kelet-európai érkezett egyetlen év leforgása alatt a szigetországba. A kormányjelentés megerősítette a korábbi munkát keresőkre vonatkozó becsléseket.