Egyre több szakértő hívja fel a politikai és gazdasági illetékesek figyelmét, hogy keleti szomszédunknál a harmadik éve sújtó munkaerő-gondok fokozódni fognak: már nemcsak a szakképzetlen munkások, építőipari szakemberek, gépkocsivezetők, bolti eladók és pincérek felvétele jelent problémát, hanem bizonyos felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalói kör is hiányzik. Egyre kevesebb a mérnök, az IT-szakember, a pénzügyi tanácsadó, az ingatlanügynök és a menedzser - számol be a Ziarul Gandul.
A fluktuáció a másik olyan jelenség, ami aggodalomra ad okot: az építőiparban 10, a kereskedelemben 15 százalék körül mozog az évente mindössze pár hónapra munkát vállalók aránya. Az európai átlagkereset 15 százalékáért dolgozó román munkaerő előbb-utóbb nyugaton fogja keresni boldogulását.
Úgy tűnik, a román Munkaügyi Minisztérium nem fogékony a vészjelzésre: a napokban jóváhagyták a külföldi munkavállalók idei keretszámát. A döntés értelmében 2007-ben 12 ezer külföldi kaphat munkavállalási engedélyt, de ebből a számból 8 ezer már tavalyról foglalt. Az illetékesek ezt azzal magyarázták, hogy a jogszabályok szerint egy külföldi minimális bére a román átlagfizetés háromszorosát is meghaladja, s ilyen feltételek mellett a munkaadók nem szívesen választják ezt a megoldást.
A Nemzeti Prognózis Bizottság előrejelzése szerint a román gazdaság zökkenőmentes működése érdekében az elkövetkezendő években 400 ezer külföldi munkavállaló foglalkoztatását kell kezdeményezni. Traian Basescu köztársasági elnök az európai határokon túl élő (ukrajnai, moldovai és szerbiai) román nemzetiségűeket jelölte meg elsődleges célcsoportként.