[ajanlo=255][igazitas=left/]India rendelkezik a világon a legnagyobb call center outsourcing részesedéssel, amit a nemrégiben kipattant adatlopási botrány megváltoztathat.
Az éves jelentés rámutat, hogy azok, akik a globalizálódás miatt veszítették el állásukat, csak nehézségek árán tudnak visszakapaszkodni a munka világába, és ha sikerül is nekik, bérük jóval alacsonyabb lesz.
A világ 30 leggazdagabb országát tömörítő OECD közgazdászai megállapították, a globalizáció vegyes érzelmeket vált ki az emberekben az OECD-országok nyitottságával szemben.
"Az állásveszteségeknek csak töredéke vezethető vissza a kereskedelem és a beruházások liberalizálására" - állapította meg az OECD, hozzátéve: "túlzó az a vélemény, hogy az OECD-országokban tapasztalható munkaerőpiaci gondok fő oka a globalizáció".
Az OECD tagországai a hetvenes évek óta nyitott kereskedelmet folytattak, ami befolyással lehetett az általános foglalkoztatási szintre. Az idősebb és képzetlen, az előző munkájukhoz nagyon ragaszkodó feldolgozóipari munkások szenvedik meg legjobban a nemzetközi versenyt. Az OECD felmérése szerint javítani kell a munkaerőpiac általános működését.
Az európai OECD-országok átlagában az idén a munkanélküliség 9,1 százalékos lesz, jövőre pedig 8,8 százalék várható. Németországban a tavalyi 9,3 százalékról az idén 9,6 százalékra növekedhet, majd 2006-ra 9,1 százalékra mérséklődhet a munkanélküliség. Az USA-ban 2004-ben az arány 5,5 százalék volt, amely az idén 5,1, 2006-ban 4,8 százalékra csökkenhet.
A közép-európai országokkal bővített EU-ban tavaly 9 százalék volt az arány az idén 9,1, jövőre 8,8 százalék vártható. Az új EU-tagországokban magasabb a munkanélküliség, mint a régiekben: a listavezető Lengyelország 18,2, és Szlovákia 17,9 százalékkal.
MTI/Menedzsment Fórum
Nem a globalizáció szünteti meg a munkahelyeket
A kínai, indiai és egyéb alacsony bérű országokba irányuló termeléskihelyezés által okozott munkahely-veszteségek nem igazolhatók - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet tanulmányából.