Lőrincz Leó, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főosztályvezetője elmondta, hogy Borsod és Szabolcs megyében tartják nyílván a legtöbb pályakezdőt, de ezzel ellentétben Győr-Sopron megyében a fiatal munkanélküliek száma az ötszáz főt sem éri el.
A pályakezdők nagy arányú munkanélküliségének egyik oka, hogy az adott régióban, kistérségben a birtokolt szakmával lehetetlen elhelyezkedni. Gond az is, hogy bizonyos szakképzettségből túlkínálat van, illetve a fiatalok olyan szakmát szereztek, melyre a munkáltatók részéről egyszerűen nincs igény.
Mint arról az Mfor korábban beszámolt, január óta hét regionális munkaügyi központ működik, valamint átalakult a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal, mely nem csak az álláskeresésben nyújt segítséget, hanem a szakképzettség kiválasztásához is tanácsot ad.
Egyre több a hiányszakma
A főosztályvezető kifejtette, hogy a kevés munkalehetőség mellett jelentős probléma, hogy oktatásból kikerülők bizonyos csoportjai olyan végzettséggel rendelkeznek, amire nincs igény a munkaerőpiacon.
A szakember szerint tárcaszintű egyeztetésre van szükség az oktatási és a szociális és munkaügyi minisztérium között, hiszen a munkaügyi szervezet önmagában az önkormányzatot, mint iskolafenntartót nem utasíthatja arra, hogy valamely szakirányú képzést ne indítson el. Csupán tájékoztatja a munkaerőpiacról, a munkáltatók munkaerőigényéről.
Lőrincz Leó végezetül megemlítette a munkaerő mobilitásának a hiányát. Úgy ítéli meg: még mindig erős a lakóhelyhez való kötődés, főleg az alacsonyabb iskolai végzettségűek és a szakképzetlenek esetében. Ennek persze nemcsak szubjektív, hanem egyéb - főként anyagi - okai is vannak. Más a helyzet a diplomásoknál, hiszen a középiskola után lényegében megszűnik szoros kapcsolatuk a szülői házzal, ezáltal könnyebben vállalnak munkát az ország bármely területén, vagy akár külföldön is.