Az utóbbi hónapokban bejelentett adócsökkentésektől (társasági adó mérséklése, egykulcsos személyi jövedelemadó) sokan azt várják, hogy vonzóbbá teszik majd hazánkat a külföldi cégek körében. Az Ifua Horváth & Partners most készített felmérése szerint azonban a legnagyobb baj, hogy Magyarország jelenleg belesimul a középmezőnyben a régióban, nincs egyértelmű érv, ami mellettünk szólna a versenytársakkal szemben.
Német cégeknél nem az adó az első
Az Ifua Horváth & Partners német anyavállalata készített egy felmérést 111 cég bevonásával, melyben azt vizsgálták, hogy a telephely-kiválasztás esetében mely tényezőket veszik leginkább figyelembe, ha a régióban akarnak befektetni.„Bármely ország tőkevonzás szempontjából lemaradásra van ítélve a jól képzett, elhivatott, eredményorientált munkaerő, és annak folyamatos utánpótlása híján ” – foglalta össze a felmérés legfontosabb tanulságát Radó István, az Ifua Horváth&Partners ügyvezető partnere.
A felmérés eredményei alapján a közép-európai ötök (Magyarország, Szlovénia, Szlovákia, Csehország, Lengyelország) közül Szlovénia szinte minden területen kiemelkedik, a többi négy országot azonban egyenlően ítélik meg, csak minimális különbségek vannak - mondta el az mfor.hu kérdésére Radó István, az Ifua Horváth & Partners ügyvezető partnere.
"Érdekes, hogy például a makrostabilitást tekintve egy szinten vagyunk Lengyelországgal és megelőzzük Szlovákiát. Ennek a pontos okát mi sem tudjuk megmondani" - hozta fel példaként a szakember.
A felmérés eredménye szerint az adórendszer csak a hetedik legfontosabb a külföldi cégek számára a döntéseik meghozatalakor. Sokkal fontosabb például a munkaerő képzettsége, illetve mennyisége. "Fontosak persze a béreket terhelő járulékok, azonban ez nem döntő tényező, nem egy néhány százalékos különbség alapján hoznak befektetési döntéseket a cégek" - mondta Radó István.
Egyelőre középszerűek vagyunk
Az Ifua Horváth & Partners szakértője szerint a legfontosabb tényezőkben, mint például a munkaerő termelékenysége, a megfelelően képzett munkaerő száma hazánk nem áll túl jól. Emellett további negatívum mellettünk az árfolyamkockázat, a deviza volatilitása.
"A régiós országok között besimulunk a középmezőnybe. Ugyanakkor azok az országok előttünk vannak, ahol nagy a helyi piac, mint például Lengyelországban vagy Törökországban. Éppen ezért kevés dolog szól amellett, hogy éppen Magyarországon fektessenek be a cégek" - vázolta fel Radó István.
A szakember szerint a kis helyi piac hátrányait lehetne ellensúlyozni a megfelelően képzett munkaerővel, a megfelelő szakképzési rendszerrel. Ha ezen a területen kiemelkedők tudnánk lenni, akkor lenne egy komoly érv, ami mellettünk szólna a versenytársakkal szemben.
A felmérés további tanulsága, hogy a válaszadó cégek nem az egzakt számok, hanem a várható dinamika, a megbízhatóság és az állandóság számít a cégek számára. "A vállalkozások számára a stabilitás, a kiszámíthatóság a legfontosabb, éppen ezért a telephely kiválasztása nem feltétlenül múlik néhány százalékon, vagy egy kezdeti kiugró kedvezmény mértékén" – hangsúlyozta Radó István.
Beke Károly
Menedzsment Fórum