A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző intézete, az Economist Intelligence Unit (EIU) által 218 vezető beosztású vállalati kockázatkezelő munkatárs megkérdezésével elvégzett globális kutatás azt mutatta ki, hogy az információ-technológiai kockázat mára a vállalati szektort fenyegető egyik legjelentősebb tényezővé vált.
[ajanlo=538][igazitas=left/]A megkérdezett vezetők csaknem 60 százaléka mondta azt, hogy cége az elmúlt 12 hónapban jelentős pénzügyi veszteséget szenvedett az informatikai rendszerek meghibásodásai miatt, a felmérésbe bevontak egyharmada pedig a számítógépes bűnözésből eredő komoly károkról számolt be.
Az EIU által megkérdezett vezetők 48 százaléka szerint most már magas, vagy nagyon magas az információ-technológiából cégére háruló kockázatok szintje.
Az ilyen kockázatokat a vizsgált vállalatok egyharmadánál olyan súlyosnak tekintik, hogy azok kezelését nem bízzák kizárólag az informatikai stábra, hanem ez a terület is a vezérigazgató személyes és szoros felügyelete alá került, áll a londoni elemzésben.
A válaszadók csaknem fele azt mondta: az egyik fő kockázatkezelési nehézség az, hogy a digitális kockázatok ellenőrzésében a vállalat túlzottan rá van utalva az információ-technológiai részlegre. Az általános kockázatkezeléssel megbízott vezetők kétötöde ugyanakkor mérsékeltnek, korlátozottnak vagy gyengének minősítette saját információ-technológiai tudását, 42 százalékuk pedig komoly nehézségnek nevezte a technológiai jellegű fenyegetések kezelésében, hogy nagyon gyenge a kommunikáció az információ-technológiai és a kockázatkezelői részlegek között.
A felmérésbe bevontak 55 százaléka szerint a legnagyobb információ-technológiai kockázatot a mind fejlettebb eszközökkel dolgozó, "jól szervezett, pénzéhes" számítógépes bűnözők jelentik. A cégvezetők a másik fő kockázati tényezőnek a távmunka terjedését tekintik. A válaszadók 57 százaléka mondta azt, hogy a mind szélesebb körben alkalmazott távmunka jelentősen növelte cégének elektronikus fenyegetettségét.
A távmunka terjedésével az olyan hagyományos biztonsági eszközök, mint a tűzfal, fokozatosan veszítenek hatékonyságukból, mivel az alkalmazottak nyílt hálózatokon keresztül hozzá tudnak ezekhez nyúlni, és hordozható eszközökre mentenek érzékeny adatokat, áll az EIU elemzésében.
(MTI)