Sokan érzik úgy, hogy szerencsések, amiért megúszták a leépítést cégüknél, azonban egy most készült felmérés rávilágít, nem biztos, hogy ez mindig így van. A megmaradt dolgozóknak ugyanis túlórával és nagyobb felelősséggel kell kompenzálniuk azt, hogy kevesebben vannak, ezért viszont cserébe nem kapnak több fizetést.
Minden harmadik ember már kiégett
A CareerBuilder.com által készített felmérésben a válaszadók 47 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a leépítések miatt nagyobb lett a felelőssége, 37 százalék pedig úgy gondolja, hogy két ember munkáját végzi, amióta kevesebben vannak a cégnél - olvasható a CNN internetes oldalának cikkében. Emellett az emberek 30 százaléka úgy érzi, hogy kiégett a többletmunka miatt.
"A felmérés szerint az emberek érzik magukon a nagyobb nyomást, mivel a cégek vezetősége elvárja, hogy többet dolgozzanak, illetve tartsák a korábbi eredményeket" - olvasható a CareerBuilder.com közleményében. A felmérés azt is kimutatta, hogy az emberek 34 százaléka több időt tölt az irodájában, esténként tovább dolgozik.
A cégeknek nincs más választásuk
John Dooney nemzetközi HR-szakember a felméréssel kapcsolatban kiemelte: a legtöbb cégnek nincs más választása, mint a többletterhelést a megmaradt dolgozókra hárítani. A válság miatt ugyanis jelentősen csökkent a vállalatok bevétele, ugyanakkor a legtöbben továbbra is meg akarják szerezni a legtehetségesebb munkaerőt.
Dooney szerint a mostani helyzetben a több területen bevethető munkatársak jelentenek komoly értéket a cégek számára. Egy másik szakember, Bob Eubank ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy rosszul járhatnak azok a cégek, melyek hagyják teljesen kiégni dolgozóikat ezekben a hónapokban, mivel a recessziónak előbb-utóbb vége lesz, akkor pedig könnyen lehet, hogy az értékes munkaerő otthagyja őket.
A CNN cikke egy konkrét példát is említ: Donna McCarthy 41 éves grafikus nyilatkozott a lapnak, aki tavaly augusztus óta három ember munkáját látja el egy lapkiadónál. McCarthy elmondta, hogy cége az elmúlt két évben 40 embertől vált meg, most pedig a megmaradt munkatársaknak kell pótolni őket. A nő fizetését nem emelték meg, pedig próbált arra hivatkozni munkaadójánál, hogy neki is egyre többe kerül megélni a válságban. Az utóbbi évek után McCarthy a munkaerőpiac fellendülése után azt tervezi, hogy azonnal új munkahely után néz majd.
A megkérdezett munkavállaló szerint ugyanakkor előnye is van a mostani helyzetnek: azzal, hogy több munkatárs munkáját végzi el, lényegesen több gyakorlatra tehet szert, amiket később feltüntethet önéletrajzában is. Ezek segítségével pedig később más területeken is megállja a helyét.
Sokszor a főnök sem segít feldolgozni a stresszt
Egy másik, brit felmérés szerint a menedzserek sem segítenek feldolgozni a stresszt a jelenlegi válsághelyzetben a cégeknél - olvasható a HR Press hírlevelében. A több mint 2200 brit munkavállaló megkérdezésén alapuló kutatás fő tanulsága, hogy a dolgozók 43 százaléka úgy érzi, nem bízhat meg főnökében, és ez csak fokozza a válság miatt amúgy is erősebb idegességét. A beosztottak 38 százaléka feszültebbnek érzi magát, mint egy évvel korábban, miközben csak 29 százalékuk számolt be arról, hogy munkaadója bármit is tenne a munkahelyi stressz ellen. Arról pedig csak minden huszadik megkérdezett adott számot, hogy a recesszió kezdete óta főnöke többet foglalkozna a nyomás enyhítésével.
A kutatásból a fentieken túl az is kiderült, hogy a gazdasági felfordulással az idősebb korosztály tud a legjobban megbirkózni – az 55 évesnél idősebbek a korábbi visszaesések során feltehetően már szert tettek a nehéz idők átvészeléséhez szükséges tapasztalatra. Ez lehet a magyarázata annak, hogy a kutatás szerint kevésbé stresszelnek fiatal kollégáiknál.
Beke Károly