3p

Megrendült a bizalom a vállalatok tisztaságában és vezetőik integritásában a gazdasági válság hatására – derül ki az Ernst & Young friss felméréséből. A magyarok szerint ennek legfőbb oka a vezetők javadalmazási rendszere, a szabályozás hiánya és a felső vezetés hozzáállása, ugyanakkor egyre toleránsabbak vagyunk a korrupcióval szemben.

Magyarországon a felmérés keretében válaszoló munkavállalók kevesebb mint negyven százaléka véli úgy, hogy cége mentes a visszaélésektől. Ezért az eredményért leginkább a felső vezetést okolják: úgy látják, hogy a követendő példa helyett sokkal inkább a probléma egyik forrását jelentik.

A megkérdezettek csaknem kétharmada a cégvezéreket tekinti a legkorruptabbnak a vállalati csoportok és munkakörök közül, és személyesen vonná felelősségre őket a visszaélések miatt.

Megrendült a bizalom


A magyarok több mint kétharmada a vállalati visszaélések számának növekedésére számít, ami messze túlszárnyalja az európai átlagot. A huszonkét országban végzett felmérés alapján ugyanis megállapítható, hogy Európa egészében a dolgozók kevesebb mint fele számít a korrupció elburjánzására. Ráadásul a felmérésben részt vevők csaknem fele állítja, hogy cégénél a korrupció csökkent vagy legalábbis nem nőtt.

Míg Európában a fenti tendenciát a válsággal és az üzleti környezet változásával magyarázzák, hazánkban a legnagyobb gondnak a menedzsment hozzáállását és megítélését tartják. Magyarországon csupán a megkérdezettek 15 százaléka bízik a vállalati felső vezetés mindenkori, körülményektől független személyes feddhetetlenségében – ugyanez az arány Európa egészében 24 százalékos. Ezzel párhuzamosan itthon a válaszadók gyakorlatilag egyhangúan (97 százalék) állítják, hogy cégüknél a menedzsment nehéz időkben hajlamos "kiskapukat keresni".



Elnézőek vagyunk a korrupcióval szemben


A magyarországi megkérdezettek több mint ötöde véli úgy, hogy a megvesztegetés megengedhető válságos időkben egy-egy üzlet elnyerése érdekében, hat százalék szerint pedig még a vállalat pénzügyi teljesítményéről szóló adatok torzítása is elfogadható cselekedetnek számít a gazdasági nehézségek áthidalásához.

"Magyarországon is - akár csak Európa szerte - sajnálatos módon nő a tolerancia az etikátlan és törvénytelen üzleti gyakorlattal szemben válság idején. A vezetőségre ilyenkor nagyobb nyomás nehezedik. Egyrészt azért, hogy megőrizzék vállalatuk stabilitását, másrészt, hogy elérjék kitűzött pénzügyi céljaikat" - mondta el a felmérés eredményeit ismertető szerdai sajtótájékoztatón Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója.

Nem népszerű az etikai forródrót 

A vállalati csalások elleni harcban a magyar válaszadók az európai átlaghoz képest is kiemelt szerepet tulajdonítanak a belső és külső ellenőrzéseknek, ám például kisebb jelentőségűnek tartják a konkrétan erre a célra szolgáló etikai forródrótokat (egy belső, céges szám, ahol jelenteni lehet a gyanús eseteket - a szerk.)

A vezetőségben megingott bizalom következtében az alkalmazottak a jogszabályalkotókhoz és hatóságokhoz fordulnának védelemért és szigorúbb szabályozásért. A magyar válaszadók az európai átlaghoz képest is sürgetőbbnek látják a hatóságok határozottabb fellépését és a szabályok szigorú betartatását, valamint azok be nem tartásának szankcionálását.

Fokasz Oresztész

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!