[ajanlo=474][igazitas=left/]A vizsgált országokban a politikusok (1,6) és a nagyvállalatok vezető menedzserei (2,1) kapták az 1-től 4-ig terjedő skálán a legalacsonyabb pontszámot. Mind Európában, mind pedig az USA-ban az orvosok és a tanárok a legelfogadottabbak 3,2-es Bizalom Index értékkel. A GfK Custom Research Worldwide megállapításai szerint őket a hadsereg és a rendőrség követi.
Átlagosan a megkérdezettek kétharmada szkeptikus a felsővezetőkkel szemben, közülük is az amerikai ipari felsővezetőket tekintik a legkevésbé megbízhatónak: 2003 novemberében az amerikaiak 61 százaléka adott hangot kritikájának, mely arány mostanra 68 százalékra emelkedett. Lengyelországban és Magyarországon a felsővezetők hírneve még rosszabb: a két országban a megkérdezettek 77 illetve 75 százaléka viseltet bizalmatlansággal irántuk.
Németországban az ipar felsővezetői tartoznak a legkevésbé megbízhatók közé. Az összes vizsgált ország közül itt fejezték ki legtöbben elmarasztaló véleményüket erről a csoportról. Arányuk 5 százalékkal magasabb, mint tavaly. A németeknek csak 12 százaléka bízik valamennyire felső vezetőiben, és csak egy százalék állítja, hogy nagyon bízik bennük. A menedzserek fizetésének nyilvánosságra hozataláról szóló viták és az olyan intézkedések, mint amit a Deutsche Bank is hozott - miszerint a nyereségesség ellenére alkalmazottakat bocsátott el -, valamint a Volkswagen korrupciós botránya mind-mind hozzájárultak a németek felső vezetőkkel szembeni erősen kritikus viszonyulásához.
Dánia, Törökország, Finnország, Svédország és Spanyolország azok az országok, ahol az emberek többsége megbízik ipari vezetőiben.
A felmérésben résztvevő országok többsége kritikus a sajtó képviselőivel szemben is. A brit, dán és olasz megkérdezettek a sajtó tisztességével kapcsolatban kétségeiknek adtak hangot. Ezzel szemben a romániai és lengyelországi megkérdezettek átlag feletti bizalmi pontszámokat adtak saját újságíróiknak.
Menedzsment Fórum
Nem bízunk a felsővezetőkben
A nagyvállalatok felsővezetőiről kialakított kép nem túl pozitív. Ez Európában és az USA-ban egyaránt igaz, de a legkevesebb bizalmat a németektől kapják a vezetők. A GfK Bizalom Index felmérése során vizsgált 18 országban a megkérdezettek az orvosokat, a tanárokat, a rendőrséget és a katonaságot tartották a leginkább bizalomra méltónak.