3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fiatalok globális foglalkoztatási válságának hosszabb távú súlyosbodására és az ebből fakadó kockázatokra hívja fel a figyelmet a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) az MTI-hez is eljuttatott jelentésében.

A fiatalok globális foglalkoztatottságában mutatkozó irányzatokat a idei évre aktualizáló dokumentum szerint a fejlett országokban a teljes tétlenséggel, illetve a bizonytalan idejű munkavégzéssel szembesülnek a fiatalok, míg a fejlődő országokban a tartós és nagyarányú szegénységgel, még ha van is munkájuk. Az ILO arra figyelmeztet, hogy a válságévek nemcsak a munkanélküliségből, az alulfoglalkoztatottságból, illetve tartós tétlenségből eredő társadalmi diszkomfortérzést és szociális kockázatokat hordozzák, hanem hosszú távon a bérek csökkenését, valamint a fiatalok politikai és gazdasági rendszerek iránti bizalmatlanságát, továbbá ezek következményeit is.

A jelentés szerint 2008-ban és 2009-ben a munkanélküli fiatalok száma korábban példa nélküli módon 4,5 millióval nőtt világszerte. Az 1997-2007 közti évtizedben az átlagos éves növekedés nem érte el a százezret. Az ILO rámutat, hogy a fiatalok "kollektív frusztráltsága" az egyik előidézője az idei tiltakozó mozgalmaknak világszerte. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozza például, hogy Észak-Afrikában és a Közel-Keleten, ahol a tiltakozó mozgalmak az idén több államban is a hatalmon levők bukásához vezettek, az elmúlt húsz évben átlagosan 25 százalékos volt a fiatalok körében a munkanélküliség. 

A jelentésben szereplő adatok azt mutatják, hogy a 2009-es 75,8 milliós csúcsról 2010-re 75,1 millióra csökkent a fiatal munkanélküliek száma világszerte, és várhatóan az idén 74,6 millióra tovább csökken. Ugyanakkor az ILO szerint ez a látszólagos csökkenés sokkal inkább annak a következménye, hogy sokan visszalépnek a munkaerőpiacról - például eltartottként visszamenekülnek az oktatásba -, semmint annak, hogy nagyobb számban találnak állást. Ez különösen érvényes a fejlett országokra és az Európai Unió országaira - hangsúlyozza a szervezet.

Az ILO a fiatalok munkanélküliségének több jellegzetességére is rávilágít, egyebek között arra, a tartós - 12 hónapnál hosszabb ideje - munkanélküliek között sokkal nagyobb a fiatalok aránya. Az EU-ban Görögországban, Szlovákiában, Olaszországban vagy az Egyesült Királyságban a fiatal munkanélkülieknek idősebb társaikhoz képest 2-3-szoros esélyük van arra, hogy hosszabb távon sem találnak munkát. Jellegzetes az is, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás aránya Németországot kivéve az összes fejlett gazdaságban nőtt a fiatalok körében 2007-2010 között.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!