A CareerJournal cikke szerint azok, akik a későn kelő-későn fekvő csoportba tartoznak, jobbára lézengenek a munkaidő első felében. Egyes munkahelyeken azoknak az érdekében, akik nem a reggel frissen ébredő típusba tartoznak, nem rendeznek meetingeket reggel 8-kor, hanem 9-re vagy még későbbre tolják az időpontokat. Sok felettes viszont nem tartja fegyelmezettnek azokat a munkatársakat, akik a korai órákban kevésbé használhatóak. A baglyok azok, akik az esti túlórákban nyújtják vagy nyújtanák a legjobb teljesítményt.
A reggeli és az esti típusú emberek közt hidat kell teremteni a munkahelyen. A reggel 9-től 5-ig, vagy 8-tól 4-ig tartó munkaidő elsősorban a pacsirta alkatúak produktivitását használja ki. A bagoly alkatúak, írja a CareerJournal, sokszor megbélyegzettek lesznek, hanyagnak tartják őket, akik húzzák az időt, és mások teljesítménye segítségével evickélnek el egész nap. A 9-től 5-ig tartó munkanap azonban valójában ma már anakronizmus, és a globális gazdaság időszakában rugalmasabban is lehetne szervezni a munkaidőt.
Már az iskolai oktatásban is semmibe veszi a tanulók biológiai óráját: a reggel 7 óras órakezdés képtelen ötlet. A diákok jelentős része ilyenkor még valójában fel sem ébredt. Jelentős előnyre tesznek szert azok, akik a nap első felében éberek, míg eltemetődik a produktivitása mindazoknak, akik a másik csoportba tartoznak.
Thomas Wehr kutató pszichológus szerint sokak számára a reggel 9-kor kezdődő megbeszélések 12 órával később lennének aktuálisak. A pszichológus, aki a nappali alvási periódusokat vizsgálja, úgy találja, este 9 az az időpont, amikor a legkevesebben képesek elaludni, tehát valójában ilyenkor vagyunk a legéberebbek.
Ironikus módon ilyenkor vagyunk a leginkább készek az intellektuális tevékenységre, és ekkor már mindenhol vége a munkaidőnek.
Nem érvényesülnek a munkahelyen a bagoly típusúak
Már régóta ismert, hogy kétféle alkatú ember létezik. A pacsirta típusúak korán ébrednek, a nap elején aktívak, este viszont korán nyugovóra térnek. A bagoly típusúak viszont kevésbé produktívak a nap első felében, és a legjobb formájukat délután és este hozzák.