2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány nem folytat és nem is folytatott tárgyalásokat az E.ON Földgáz Trade Zrt. megvásárlását illetően - jelentette ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) hétfői közleményében, amelyben a Népszava hétfői számában megjelentekre reagál.

A lap összeállításában pontosan meg nem nevezett forrásra hivatkozva arról is ír, hogy a kormány sikertelen tárgyalásokat folytatott a német E.ON Ruhrgas AG.-val arról, hogy a társaság adja el a magyarországi földgáz-nagykereskedelmi leányvállalatát. A vételár kétmilliárd euró lett volna, a német anyavállalatnak azonban nem áll szándékában megválni a cégétől. A Népszava szerint a földgáztársaság sorsáról folytatott tárgyalások tényét az E.ON részéről határozottan cáfolták.

A tárca közleményében elismeri a 2010 márciusában a kormány és az E.ON AG képviselői által aláírt megállapodás valóban rögzíti, hogy az E.ON AG az állam részére - a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n keresztül - elővásárlási jogot biztosít földgáz-nagykereskedelmi vállalatában, az E.ON Földgáz Trade Zrt.-ben, azonban a kormány nem folytat és nem is folytatott tárgyalásokat a vállalat megszerzését illetően. Ugyanakkor a kormány elkötelezett a nemzeti érdekek és az energiaellátás biztonságának erősítése iránt - hangsúlyozza a közlemény.

Hozzáteszi: a kormány és az energiaszolgáltatók közötti tárgyalások nem akadtak meg, "a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium továbbra is bízik - és ennek megfelelően dolgozik - egy szeptember végi megállapodás létrejöttében".

A gázárváltozással kapcsolatos találgatásokra reagálva a minisztérium hangsúlyozza, hogy a harmadik negyedévi gázárak alakulásához hasonlóan a negyedik negyedévre is egy olyan megoldást igyekszik találni, amelynek köszönhetően a lakosság terhei nem növekednek, ugyanakkor a szolgáltatóknak sem keletkezik vesztesége.

A Népszava azt írta, hogy eddig semmilyen eredményre nem vezettek, és szinte állnak az energetikai cégekkel az új árképzési rendszerről nyáron megkezdett tárgyalások. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta, hogy bár októberben már biztosan elmarad a gázáremelés, januárban 12-15 százalékos árkorrekció várható.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!