Az EU-csatlakozási tárgyalásoknak a munkaerő szabad áramlását érintő fejezetében az unió legfeljebb hét évre terjedő átmeneti mentességet kért. Ennek értelmében korlátozhatja az új tagországokból érkező munka-erő beáramlását - jelentette az MTI.
A tagállamok egy része korábban jelezte, hogy nem kíván élni ezzel a lehetőséggel és megnyitja munkaerőpiacát. Időközben ezek az országok legalábbis részben meggondolták magukat, és egymás után ismertetik a korlátozásokról szóló terveiket. A holland kormány a múlt hónapban úgy döntött: korlátozza az új tagországokból érkező munkaerő beáramlását, ha ez a bővítést követő első évben megközelíti a 22 ezres határt.
A svéd kormány is bejelentette: átmenetileg fenntartja a munkavállalási engedély beszerzésének kötelezettségét. Dánia korlátozza az új tagországokból érkező munkavállalóknak járó szociális kedvezményeket. Ezzel vélhetően kiiktatja mindazt, ami az olcsóbb munkaerő beáramlásához vezethet. Jelenleg úgy tűnik, csak Nagy-Britannia és Írország nyitja meg munkaerőpiacát az új tagállamok előtt. Az EU-nak nincs átfogó képe az egyes tagok tervezett lépéseiről, de úgy vélik: a csatlakozások nem idéznek elő tömeges munkaerő-áramlást.
Kapcsolódó anyag
Az Uniós munkavállalás ABC-je
Nem lesz egyszerűbb munkát vállalni az EU-ban
Noha korábban többen is mentességet ígértek a magyar munkavállalóknak, azóta több állam is visszakozott. Eddig azonban csak Németország és Belgium közölte, mit tervez a bővítés után hazai munkaerő-piaca védelmében.