Milyen mértékben csökken a támogatás?
Dr. Zalai Gábor, a Boehlinger Ingelheim gyógyszergyártó ügyvezető igazgatója leginkább azt sérelmezi, hogy nem készültek hatástanulmányok a reformmal kapcsolatban. "Amit a miniszter a gyógyszereken kíván megspórolni, azt máshol elveszti. Egy-egy beteg más gyógyszerre való átállítása ugyanis nem megy egyik pillanatról a másikra. Sok esetben költséges vizsgálatokra van szükség, amelyek az államháztartás terheit növelik" - magyarázta Zalai Gábor.
Együtt lobbiznak
A jelenlévők szerint a tudományosságnak is ellentmond a mindenáron olcsóbb gyógyszer elve, ráadásul ez sem feltétlenül költségkímélő megoldás. Előfordulhat például, hogy egy drágább vérnyomáscsökkentő készítményből csak napi egyet kellene bevennie a betegnek, míg az olcsóbb, régebbi gyógyszerből hármat. Így az eredeti célt sem éri el a minisztérium, hiszen az olcsóbb gyógyszer is többe kerül, ha sok fogy belőle - fejtette ki Dr. Bidló Judit.
A gyógyszergyártók nem vitatják, hogy szükség van a gyógyszerpiac szabályozására, azt viszont már sérelmezik, hogy ez a szabályozás nem szakmai alapokon, hanem matematikai elvek szerint történik - érveltek a gyártók képviselői. A gyógyszercégek - félretéve ágazati érdekeiket - a jövőben együtt lobbiznak a kormánynál a tervek átgondolása érdekében - közölte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke.
A sajtótájékoztatón felvetett témákról megkérdeztük a minisztériumot is, ám onnan egyelőre nem érkezett válasz.
A kormány szerint nem lesz sokkal nagyobb a teher
A kabinet január 16-tól minden kategóriában csökkentette a gyógyszerár-támogatások mértékét. Azok a készítmények, amelyek eddig 90 százalékos támogatásban részesültek, mostantól csak 85 százalékos kiegészítést kapnak, a 70 százalékos kompenzáció 55 százalékra csökkent, az 50 százalékos pedig 25 százalékra. Lesznek ezen kívül olyan készítmények is, amelyeket továbbra is 100 százalékban támogat az állam, viszont kiváltásukért 300 forintos térítési díjat kell majd fizetni.
"Összességében elmondható, hogy aki hajlandó változtatni, maximum 12-18 százalékos gyógyszer-áremelkedést kénytelen elviselni. Az is előfordulhat azonban, hogy egyáltalán nem kell többet fizetnie a patikában" - mondta korábban Horváth Ágnes.
Az Egészségügyi Minisztérium államtitkára szerint a most életbe lépő változtatásokkal a kormány a pazarlást szeretné megszüntetni. Eddig ugyanis a betegek szinte ellenőrizetlenül kapták gyógyszereiket, sokszor olyat, amely hatóanyagában nem is különbözik más, olcsóbb gyógyszerektől. "Vérnyomáscsökkentésre például kétféle készítmény van: aki továbbra is a drágábbat szedi, az 1020 forintot fizet, míg aki hajlandó váltani, csak 443 forintot" - magyarázta az államtitkár.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum