A dolgozói vagy éppen vezetői ellenállás azonban sokféle lehet, mint ahogy a háttérben meghúzódó érdekek is - állítja Pataki Béla, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MBA-képzésének oktatója. Véleménye szerint a megfelelő változásmenedzsment-eszközöket alkalmazva az ellenérdekeltség, a félreértés, az intolerancia is kiküszöbölhető vagy mérsékelhető.
[ajanlo=538][igazitas=right/]A rendszeres képzés és a megfelelő kommunikáció sokat segíthet, hiszen így meg lehet előzni a félreértésből vagy a meg nem értésből adódó dolgozói ellenállást. Hasznos lehet, ha nem utasítással érünk el egy technológiaváltást, hanem elébe megyünk a találgatásoknak, és érdekeltté tesszük a változtatásban a dolgozókat.
A változás sikere nagyban múlik a szükséges feltételek megteremtésén (megfelelő munkaeszközök, pénzügyi és humán erőforrások), valamint a motiváláson is.
Előfordulhat, hogy a dolgozó nem mondja ki nyíltan, a változás sérti az érdekeit. Ilyen helyzetekben megoldást jelenthet, ha nem szemtől szemben ülünk le, hanem a szervezetet és a munkatársakat alaposan ismerve kárpótoljuk a dolgozót.
Ha a nyílt vagy burkolt tárgyalás sem vezet sikerre, akkor indokolt esetben lehet manipulatív bevonást is alkalmazni. Pataki Béla ezt azzal magyarázza, hogy bár nem feltétlenül lesz jobb a döntés az érintett szakember, vezető bevonásával, mégis támogatni fogja javaslatunkat, hiszen azt egy kicsit a magáénak is érzi, olvasható a Világgazdaságban.