Magyarországon az adásvételeknek csupán a 15-20 százalékában fordulnak az emberek ingatlanközvetítőkhöz, míg ez az arány az unió országaiban fordított, vagyis ott az ügyletek 80 százalékát bonyolítják a felek közvetítő közreműködésével. Hozzá kell tenni azonban, hogy Nyugaton magasabb színvonalú szolgáltatást nyújtanak az ingatlanbrókerek, valamint jogosítványuk is sokkal szélesebb körű, mint hazánkban.
[ajanlo=50][igazitas=left/]Ma már több felsőoktatási intézményben is képeznek ingatlan-értékbecslőket, ám legtöbben csak középfokú képesítést szereznek. Bár kezdeményezések vannak, még mindig hiányzik az államilag szabályozott, akkreditált felsőfokú képzés. Ha ez a közeljövőben elindul, akkor Magyarországon is jelentősen javulhat az ingatlanszakma megítélése.
A közvetítői díj az ingatlan értékétől, illetve a régiótól is függ. A nagy értékű, 100 millió forintnál drágább ingatlanok esetén 2 százalékos közvetítői díjat kérnek. Míg Budapesten jellemzően 3 százalékot kell fizetni, egyes vidéki városokban az ingatlan árának csupán 1-2 százalékát kérik a közvetítők, a kiemelt régiókban, így a Balatonnál 4 százalékos a díj, írja a Világgazdaság.
Nem nőnek a csatlakozással a közvetítői díjak
Sem az EU-s átlagnál alacsonyabb ingatlanközvetítői díjak árában, sem a szolgáltatás színvonalában nem várható változás a csatlakozás után, írja a Világgazdaság.