2013 első negyedévében a Mol Csoport adózás, amortizáció és értékcsökkenés nélküli eredménye 24 százalékkal marad el az egy évvel korábbi szinttől. A BÉT honlapján hajnalban megjelent időközi beszámoló szerint az év első hónapjában 133,2 milliárd forintot ért el a társaság a tavalyi 175,2 milliárd után.
Ebben legnagyobb részben a downstream üzletág éves visszaesése játszott szerepet, melyből a tavalyi 53,1 milliárd forint után 33,8 milliárd EBITDA-t tüntettek fel. Ez 36 százalékos eltérést jelent, miközben a gáz midstream üzletágban 14, az upstreamben pedig 4 százalékos csökkenés következett be. Ezt némileg ellensúlyozta azonban az újrabeszerzési árakkal számolt downstream 152 százalékos növekedése, bár nominálisan nem jelentős tétel: az első negyedévben 41,8 milliárd forint volt a speciális tételek nélküli EBITDA.
A Mol Csoport az első három hónapban 32,3 milliárd forint nettó eredményt ért el, ami 56 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. A speciális tételek nélküli nettó eredménye pedig 65 százalékkal 29,6 milliárd forintra csökkent.
Az eredményre hatással volt még a tavalyihoz képest jóval nagyobb adófizetés is. A megemelt Robin Hood-adó miatt ugyanis a korábbi 9 milliárd után 27 milliárd forint került elszámolásra az első negyedévben.
Természetes csökkenés és vízbeáramlás okozott gondot
Az upstream üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja 4 százalékkal 106 milliárd forintra esett vissza 2013 első negyedévében 2012 hasonló időszakához képest. Egyrészt a Szírián kívüli termelés 10 százalékkal, napi 110 ezer hordó olaj-egyenértékre csökkent, melynek legfőbb okai az érettebb kelet-közép-európai és oroszországi mezők természetes csökkenése és az adriai offshore mezőkön tapasztalt vízbeáramlás volt. Másrészt az átlagos realizált szénhidrogén ár 8 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Mindezeket a negatív hatásokat részben ellensúlyozta, hogy Horvátországban az összes korábban készletre vett kőolaj és kondenzátum értékesítésre került a downstream üzletág irányába. A Szíriából származó bevétellel, a termelés-részesedés realizálásával a közeljövőben nem számolnak.
Downstream
A "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA 42 milliárd forintot ért el, 25 milliárddal meghaladva a bázisévi teljesítményt. Az eredményjavulás a javuló benzin termék árrésnek, a javuló fehér-termék kihozatalnak és hatékonyság-javító intézkedéseinek volt köszönhető. Ezen felül jelentős javulás volt tapasztalható az integrált petrolkémiai árrésben is. Ugyanakkor a fő régiókban tovább esett a motor üzemanyagok iránti kereslet. A speciális tételek nélküli downstream EBITDA (34 milliárd forint) 36 százalékot esett éves összehasonlításban, miután 2012 első negyedévben a készletek újrabeszerzési árakon történő átértékelésén, illetve a szállítókon és vevőkön elszámolt árfolyamnyereségen együttesen 36 milliárd forintos eredményt mutatott ki a csoport, szemben az aktuális negyedévi kumulált 8 milliárd forintos veszteséggel.
A zsugorodó piaci környezetben a Mol teljes üzemanyag értékesítése 1,2 százalékkal esett vissza. A piaci trendekkel összhangban a benzin-értékesítés volt az, mely nagyobb visszaesést szenvedett el a dízelhez képest. Csökkent a magyar, szlovák és a horvát értékesítés, miközben az egyéb piacokon növekedést realizáltak, összesen 7 százalékos mértékűt. A kiskereskedelmi értékesítés pedig 3 százalékkal csökkent.
A társaság működési cash-flowja 57 milliárd forint volt a működő-tőke kiáramlás alacsonyabb szintja miatt. Ez előző negyedévhez képest közel 50 százalékos csökkenés jelent, míg előző évhez viszonyítva a mostani közlés jóval meghaladja a 2012 első negyedévi 10,5 milliárdos mínuszt.
Az egy részvényre jutó eredmény 366 forint volt az egy évvel korábbi 866 és a legutóbbi negyedév 107 forintja után.
mfor.hu