4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci várakozásokhoz képest nagy meglepetést nem tartalmazott a Mol első negyedéves gyorsjelentése. Visszaeső nettó eredmény, kismértékben növekvő tisztított EBITDA a két fő üzletágban.

2013 első negyedévében a Mol Csoport adózás, amortizáció és értékcsökkenés nélküli eredménye 24 százalékkal marad el az egy évvel korábbi szinttől. A BÉT honlapján hajnalban megjelent időközi beszámoló szerint az év első hónapjában 133,2 milliárd forintot ért el a társaság a tavalyi 175,2 milliárd után.

Ebben legnagyobb részben a downstream üzletág éves visszaesése játszott szerepet, melyből a tavalyi 53,1 milliárd forint után 33,8 milliárd EBITDA-t tüntettek fel. Ez 36 százalékos eltérést jelent, miközben a gáz midstream üzletágban 14, az upstreamben pedig 4 százalékos csökkenés következett be. Ezt némileg ellensúlyozta azonban az újrabeszerzési árakkal számolt downstream 152 százalékos növekedése, bár nominálisan nem jelentős tétel: az első negyedévben 41,8 milliárd forint volt a speciális tételek nélküli EBITDA.

A Mol Csoport az első három hónapban 32,3 milliárd forint nettó eredményt ért el, ami 56 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. A speciális tételek nélküli nettó eredménye pedig 65 százalékkal 29,6 milliárd forintra csökkent.

Az eredményre hatással volt még a tavalyihoz képest jóval nagyobb adófizetés is. A megemelt Robin Hood-adó miatt ugyanis a korábbi 9 milliárd után 27 milliárd forint került elszámolásra az első negyedévben.

Természetes csökkenés és vízbeáramlás okozott gondot

Az upstream üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja 4 százalékkal 106 milliárd forintra esett vissza 2013 első negyedévében 2012 hasonló időszakához képest. Egyrészt a Szírián kívüli termelés 10 százalékkal, napi 110 ezer hordó olaj-egyenértékre csökkent, melynek legfőbb okai az érettebb kelet-közép-európai és oroszországi mezők természetes csökkenése és az adriai offshore mezőkön tapasztalt vízbeáramlás volt. Másrészt az átlagos realizált szénhidrogén ár 8 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Mindezeket a negatív hatásokat részben ellensúlyozta, hogy Horvátországban az összes korábban készletre vett kőolaj és kondenzátum értékesítésre került a downstream üzletág irányába. A Szíriából származó bevétellel, a termelés-részesedés realizálásával a közeljövőben nem számolnak.  

Downstream

A "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA 42 milliárd forintot ért el, 25 milliárddal meghaladva a bázisévi teljesítményt. Az eredményjavulás a javuló benzin termék árrésnek, a javuló fehér-termék kihozatalnak és hatékonyság-javító intézkedéseinek volt köszönhető. Ezen felül jelentős javulás volt tapasztalható az integrált petrolkémiai árrésben is. Ugyanakkor a fő régiókban tovább esett a motor üzemanyagok iránti kereslet. A speciális tételek nélküli downstream EBITDA (34 milliárd forint) 36 százalékot esett éves összehasonlításban, miután 2012 első negyedévben a készletek újrabeszerzési árakon történő átértékelésén, illetve a szállítókon és vevőkön elszámolt árfolyamnyereségen együttesen 36 milliárd forintos eredményt mutatott ki a csoport, szemben az aktuális negyedévi kumulált 8 milliárd forintos veszteséggel.

A zsugorodó piaci környezetben a Mol teljes üzemanyag értékesítése 1,2 százalékkal esett vissza. A piaci trendekkel összhangban a benzin-értékesítés volt az, mely nagyobb visszaesést szenvedett el a dízelhez képest. Csökkent a magyar, szlovák és a horvát értékesítés, miközben az egyéb piacokon növekedést realizáltak, összesen 7 százalékos mértékűt. A kiskereskedelmi értékesítés pedig  3 százalékkal csökkent.

A társaság működési cash-flowja 57 milliárd forint volt a működő-tőke kiáramlás alacsonyabb szintja miatt. Ez előző negyedévhez képest közel 50 százalékos csökkenés jelent, míg előző évhez viszonyítva a mostani közlés jóval meghaladja a 2012 első negyedévi 10,5 milliárdos mínuszt.

Az egy részvényre jutó eredmény 366 forint volt az egy évvel korábbi 866 és a legutóbbi negyedév 107 forintja után.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!