3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tovább bonyolódik a Danone-ügy. A francia ipari miniszter kijelentése szerint, a vállalatnak és az igazgatóknak kell felvértezniük magukat egy esetleges külföldi felvásárlással szemben.

A nyár elején röppent fel a hír, hogy az amerikai PepsiCo megszerezné magának a francia nagyvállalatot. Ezt követően olyan pletykák is napvilágra kerültek, miszerint a Danone és a svájci Nestlé esetleges üzleti összefonódására kerülne sor a Pepsi ellen. A hírekkel kapcsolatban Francois Loos ipari miniszter nem nyilatkozott. A Pepsi tervével kapcsolatban a nyár elején Dominique de Villepin francia miniszterelnök a "francia érdekek védelmét" ígérte. Akkor párját ritkító egységbe tömörült a francia kormány és az ellenzék, az illetékes parlamenti bizottság, a szakszervezeti és az agrártermelő szövetség, hogy megakadályozzák az üzletet.

Loos most egy tervezeten dolgozik, amely gyakorlatilag vétózási lehetőséget adna a francia kormánynak bizonyos stratégiai területeken. A tervezet egyelőre az EU bírálatát váltotta ki protekcionista alapállása miatt.

Augusztus végén vált ismertté, hogy a francia kormány tíz ágazatot venne fel a külföldi befektetők elől elzárt tevékenységek listájára. Ezek: a hadiipar, a távközlési lehallgatás, a sifrírozás, a biztonsági szolgáltatások, az informatikai biztonságtechnika, a kettős - civil és katonai célra egyaránt alkalmazható - technológiák, a biotechnológia, az oltóanyag gyártás és a kaszinók üzemeltetése. A sajtóban megjelent lista feltűnően nem tartalmazta az élelmiszeripart, holott éppen ezen a területen robbant ki a lista összeállítását kiváltó politikai felzúdulás a PepsiCo állítólagos kísérlete miatt a Danone megszerzésére, írja az MTI.

A francia ipari miniszter akkor azt mondta, elvileg nem ellenzik francia vállalat külföldi felvásárlását, de általában erősíteni akarják a francia cégek versenyképességét és függetlenségét, és egyenlő játékszabályokat akarnak. A nagyobb értékű vállalat-felvásárlások és -egyesülések engedélyezése vagy elutasítása az Európai Bizottság joga, amely versenyfelügyeleti hatóságként azt is vizsgálja, hogy a kormányok nem próbálják-e kisiklatni az ilyen ügyleteket.

Július végén a PepsiCo állítólag cáfolta a francia piacfelügyeleti hatóságnál, hogy a Danone élelmiszeripari konszern felvásárlását tervezné, de elzárkózott minden, a Danone átvételével kapcsolatban felmerült értesülés kommentálásától.

A nyáron nem ez volt az egyetlen francia vállalat, melynek eladásáról hírek keringtek a nemzetközi sajtóban. Európa legnagyobb hipermarketláncára, a Carrefourra állítólag az amerikai óriás, a Wal-Mart vetett szemet. Akkor a nemzetközi szakszervezeti szövetség tisztségviselője kijelentette, a Wal-Martnak komoly ellenállásra kell számítania, ha a piacon elterjedt, s az amerikai cég által már cáfolt hírek szerint mégis meg akarná venni a francia láncot A szövetség minden erejével a felvásárlás megakadályozásán fáradozna, mivel az ügylet véleményük szerint versenyjogi következményekkel járna.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!