Német lapok értesülései szerint mintegy száz vállalat fontolgatja, hogy követi a Siemens példáját, és térítésnélküli munkaidő-növeléssel akadályozza meg a munkahelyek külföldre helyezését.
Mint ismert, a Siemens még a múlt héten döntött arról, hogy két gyárában - az észak-rajna-vesztfáliai Bocholtban és Kamp-Lintfortban - a 35 órás munkahétről visszatérnek a 40 órásra.
A többletmunkáért a cég nem fog fizetni, ráadásul a dolgozók évente csak egyszer, a nyereségesség függvényében kapnak nyaralási és karácsonyi pénzt. A menedzsment szerint csak így lehetett elkerülni, hogy a munkahelyeket Kelet-Közép-Európába, így például Magyarországra szervezzék ki.
A döntés kapcsán most társadalmi vita bontakozik ki Németországban arról, megoldás lehet-e a leépítések elkerülésére a munkaidő térítés nélküli emelése.
A vállalatok és a kereszténydemokrata unió politikusai példaértékű modellnek tartják az elektronikai konszern esetében született megoldást.
Nem véletlen, hogy jelenleg 100-nál is több cég gondolkozik azon, hogy követni fogja a Siemens-példát és a fenti módon akadályozza majd meg a kényszerű outsourcingot, értesült a Welt. Az újság szerint elsősorban a bajorországi és az észak-rajna-vesztfáliai vállalatok tárgyalnak erről a lehetőségről. Emellett további 40 társaság már a korábbi hónapokban megállapodott az alkalmazottak képviseleti szerveivel abban, hogy - a fém- és elektronikai iparban érvényes, új bérszerződéseket alapul véve - növeli dolgozóinak munkaidejét.
Az óriásvállalatok közül a Siemens, a DaimlerChrysler és a Philips után a Thomas Cook turisztikai konszern is hasonló lépésekre készül.
A szakszervezetek a modell futótűzként való terjedése láttán tiltakozásuknak adtak hangot. Az IG-Metall vezetője például kizárta, hogy a Siemens-modellt más vállalatok esetében is engedik érvényesülni.
(Menedzsment Fórum)
Német vállalatok tömegei térnének vissza a 40 órás munkahéthez
Német lapok értesülései szerint mintegy száz vállalat fontolgatja, hogy követi a Siemens példáját, és térítésnélküli munkaidő-növeléssel kívánja megakadályozni a munkahelyek külföldre helyezését.