A hazai munkaerőpiac ellentmondásosságát épp az bizonyítja leginkább, hogy az idén egyszerre bővül a foglalkoztatottság és nő a munkanélküliség - emelte ki lapunk érdeklődésére Parragh László. Az MKIK elnöke hozzátette: ez utóbbi oka többek között a már megszűnt sorkatonaság hatása, a felsőoktatás tömeges kibocsátása, a rokkantnyugdíjrendszer átalakítása, a nyugdíjkorhatár emelkedése.
Az elemzésből az is kiderült: a hazai foglalkoztatók alig egynegyede tervezi, hogy 2007-ben pályakezdőt vesz fel, ők viszont körülbelül nyolcezer fiatalt alkalmaznának. A megkérdezett 6046 vállalkozás 16 százaléka foglalkoztatott tavaly Start kártyás fiatalt (a munkaadó ezzel járulékkedvezményben részesül) - főleg az idegenforgalomban.
A külföldiek foglalkoztatására vonatkozó tervek bizonyítják, hogy a cégek kilenc százaléka tartós munkaerőhiánnyal küzd. Míg tavaly a vállalkozások alig több mint egyötöde, most egynegyede tervezi, hogy külföldi dolgozót toboroz. A szakemberhiány térségenként változó, Győrben például tíz erősáramú villamosmérnököt venne fel egy cég, de hiába kínál kétszázötvenezres bruttó havi fizetést, nem talál munkaerőt. A fővárosban irodai munkára vadászik embereket több kerületi kirendeltség, szintén 250 ezres havi bruttóért, ám egy hónapja nem sikerül feltölteni a posztokat.
A szaktárca és az MKIK GVI - jelenleg Magyarországon legnagyobb - munkaerő-piaci felmérése online adatbázisként is elérhető péntektől, a www.mmpp.hu webcímen. Az MKIK elnöke és az SZMM szakállamtitkára egyaránt úgy véli: a befektetők meggyőzéséhez kifejezetten hasznosak a kutatás adatai, mivel azok régiónként, szakmánként, sőt vállalatnagyság szerint is lekérdezhetők. Székely Judit hozzátette: bízik abban, hogy az ITDH, sőt a helyi önkormányzatok is gyakran használják majd az elemzés webes verzióját, olvashatjuk a Világgazdaságban.