3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevesebb nő dolgozik a magánszférában, ráadásul a fizetéseik és a bónuszaik is jobban elmaradnak a férfiakétól, mint egy évvel ezelőtt - derül ki a friss elemzésből.

Csökken a nők száma

A magyarországi magánszférában foglalkoztatott munkavállalók alig 46,5 százaléka nő, míg ez a szám három évvel ezelőtt még 48 százalék volt, 2012-ben viszont csak 42 – derül ki a Hay Group tanácsadó cég elemzéséből. Ez azt jelentheti, hogy a válsággal és így elbocsátosokkal fémjelzett elmúlt évek leépítései erőteljesebben érintették a nőket, mint a férfiakat, és ebből a “sokkból” csak mostanában kezd magához térni a munkaerőpiac.

Férfiak és nők aránya
(Forrás: Hay Group)

Jóval drámaibbak a számok, ha munkaköri kategóriákra bontjuk az elemzést, ugyanis a tavalyi adatok szerint a felsővezetőknek csupán 22,6 százaléka nő, ami enyhe növekedést mutat a 2010-es 19,1 százalékhoz és a 2012-es 18,3 százalékhoz képest. Ugyanez a tendencia figyelhető meg az összes többi kategóriában: bár sehol sem dolgozik több nő, mint férfi, de a helyzet a három és az egy évvel ezelőtti felméréshez képest valamelyest javult.

Elmaradó bérek

Átlagosan a nők a férfiak alapbérének csupán 92,3 százalékát keresik hasonló munkakörben dolgozva, ami számottevő, valamivel több mint 2 százalékos csökkenés tavalyhoz képest. A női alapbérek minden munkaköri csoportban elmaradnak a férfiakétól, és tavalyhoz képest szinte mindenütt romlott a bérezésük, csak a szakértők esetében javult kissé a helyzet. Az alábbi grafikon azt mutatja meg, hogy az egyes csoportokban mekkora a női fizetések átlagos aránya, ha mindenhol a férfiakét tekintjük 100 százaléknak.

(Forrás: Hay Group)

Elmaradnak a bónuszok is

Még lehangolóbb a kép, ha a bónuszokat, vagyis a teljesítmény alapú kifizetéseket vesszük figyelembe: átlagosan a nők csupán a férfiak bónuszának a 85,3 százalékát kapják kézhez – bár ez enyhe növekedés a tavalyi adathoz képest. A felsővezetők körében, ahol nyilván a legnagyobb bónuszokkal találkozunk, ez az arány csupán 80,7 százalék. Érdemes megfigyelni, hogy a nők helyzete bónuszok tekintetében is a szakértők körében áll a legközelebb a férfiakéhoz. Mind az alacsonyabb, mint a magasabb hozzáadott értéket képviselő munkakörökben jelentős az elmaradás.

Visszás bónuszpolitikára lehetünk figyelmesek, ha a következő grafikont figyeljük. A lenti ábra azt mutatja, hogy miként aránylik egymáshoz a nők és a férfiak célprémiuma – ez az, a bérpolitikában előre rögzített prémium, amit egyfajta ígéretként kínál a cég, amennyiben a munkavállaló 100%-ban teljesíti a számára előírt célokat. Itt azt láthatjuk, hogy a célok teljesítésének esetére beígért bónuszok hány százalékát kapták végül meg a nők és a férfiak. Azt figyelhetjük meg, hogy minden munkaköri kategóriában kisebb lett a ténylegesen kifizetett bónusz aránya a nőknél, mint a férfiaknál. A ténylegesen kifizetett bónusz általában azért marad el a célprémiumtól, mert a vezető úgy ítéli meg, hogy az alkalmazott nem teljesítette a számára előírt célkitűzéseket. Kérdés, hogy mi az oka annak, hogy ez Magyarországon tendenciaszerűen súlyosabban érinti a nőket, mint a férfiakat.

(Forrás: Hay Group)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!