A módosítás szerint a legalább 50 munkavállalót foglalkoztató munkáltatónál munkavédelmi testületet kell létrehozni és munkavédelmi képviselőt kell választani.
A képviselő jogosult meggyőződni a munkaeszközök és a védőeszközök biztonságos állapotáról,a munkabalesetek megelőzésére tett intézkedések végrehajtásáról, a munkavállalók felkészültségéről, emellett szakértőt is igénybe vehet.
Ha a munkavédelmi képviselő kéréssel fordul a munkáltatóhoz, annak intézkednie, vagy 8 napon belül válaszolnia kell. A munkavédelmi képviselő részére biztosítani kell a feladatai ellátásához szükséges átlagkeresettel támogatott szabad időt, ami a havi munkaidő legalább 10 százaléka.
Új kategóriát vezet be a módosítás a sérülékeny csoport fogalmával, amelyre fokozott munkavédelmi előírásokat alkalmaz. Ide tartoznak a fiatalkorúak, terhes vagy nem régen szült nők, az idősek és a megváltozott munkaképességűek, akiket a külön jogszabályokban foglaltak szerint óvni kell az őket különösen érintő egészségkárosító kockázatoktól.
Az új szabályozás direkt módon állapítja meg a munkáltató felelősségét. Kimondja: "A munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért".
Egyben kimarad a jelenlegi szabályozás szerint még hatályos, munkavállalót érintő együttes felelősség. Tehát a munkavállalók munkavédelmi kötelezettségei nem érintik a munkáltató felelősségét: ha mulaszt, nem háríthatja át anyagi vagy más irányú felelősségét a munkáltatóra, számol be a Világgazdaság.
Növekszik a munkáltatók munkavédelmi felelőssége a csatlakozás után
Az uniós jogharmonizáció jegyében a csatlakozással egyidejűleg a munkavédelemről szóló törvény korrekciója is meg fog történni. Ennek egyik lépéseként például direkt módon állapítják meg majd a munkáltató munkavédelmi felelősségét, írja a Világgazdaság.