A populista megnyílvánulásokkal szemben -, véli Helena Marques és Hugh Metcalf tanulmánya, amelyet a BBC online idézett - általános javulást hozhat a bővítés, és ez a munkerő-piacra is érvényes. A 10 új tagállam belépésének potenciális vesztesei a szegényebb déli államok lehetnek.
A vállalati vezetők ugyan a piacok minél korábbi megnyitását szorgalmazzák, ám ettől a nemzeti kományok elzárkóztak. Így májustől a magyarok a meglévő kvótákon felül speciális területeken (egészsésgügy, informatikia) találhatnak munkát. Természetesen a fő érv, hogy a "hazai munkahelyeket" veszélyeztetnék az új munkaerő piacra lépésével.
A tanulmány készítői szerint ez korlátozott nézetekre utal, és rövidlátó politika, szerintük a képzett munkaerőt fel tudják a piacok szívni, a leginnovatívabb iparágak (technológia, gyógyszeripar, telekommunikáció stb.) pedig csak akkor települnek új országokba, ha megfelelő arányban találnak jól képzett munkavállalót.
A szerzők szerint nem a munkaerő áramlásának korlátozása, hanem Spanyolország, Olaszország és Görögország gazdaságának támogatása jelenthet megoldást. A potenciális munkavállókat a fiatal, magasabb képzett rétegekben látják. A BBC online-on közölt cikk csak a diplomás kelet-európaiak jelentős számú beáramlásával számolt.
Kapcsolódó anyagok
Az európai munkaerő-piac magyar szemszögből
15 évig még a spanyol átlagbért sem érjük el
Növekvő béreket hoz majd az EU-bővítés
Egy most publikált tanulmány szerint az uniós bővítés során piacra kerülő olcsóbb keleti munkaerő nem fogja letörni a béreket. Két brit szerző által jegyzett munka szerint a várakozásokkal ellentétben a nyugati bérek és a teljesítmény növekedni fog.