Az Eurostat csütörtökön közölt adatai szerint 2013-ban a magyar nők 18,4 százalékkal kevesebb átlagos bért kaptak egy órára vetítve, mint a férfiak. Ez a lemaradás 2008-ban még "csak" 17,5 százalékot jelentett, vagyis nő a női fizetések lemaradása a férfiakéhoz képest.
A magyar dolgozó nők helyzete régiós viszonylatban sem a legkedvezőbb, hiszen bár Szlovákiában 19,8 százalék, Csehországban pedig 22,1 ez a differencia, a lengyel fizetések a nemek szerint sokkal kiegyenlítettebbek. Itt ugyanis a negyedik legkisebb volt az elmaradás 6,4 százalékkal. Az uniós átlag pedig 16,4 százalék, vagyis 2 százalékponttal kedvezőbb, mint a magyar.
Ha a teljes uniós rangsort vizsgáljuk, akkor az Izlandon dolgozó nők fizetése áll a legközelebb a férfiakéhoz, az elmaradás mindössze 2,5 százalékos, mögötte Szlovénia áll 3,2 százalékkal. A rangsor végén, a legnagyobb különbséget Észtországban regisztrálták 29,9 százalékkal, előtte Ausztria áll 23 százalékkal, előtte pedig a már említett cseh 22,1 százalék található.
Ami a 2008 és 2013 között bekövetkezett változást illeti, a magyar 0,9 százalékpontos növekedés egyáltalán nem kirívó. Az országok közül noha mindössze 10-ben regisztrált az Eurostat növekvő bérelmaradást a nők esetében, a magyar olló nyílásának mértéke megegyzik a svájciéval, és a mindössze a román 0,6 százalékpont alacsonybb nála.
Az Eurostat statisztikája egyébként a nők munkaerőpiaci megoszlását is részletei tagállami szinten. Míg hazánkban a női foglalkoztatási ráta a 46 százalékos EU-átlaggal megegyező, addig a dolgozó nőket tekintve nálunk az egyik legmagasabb a menedzseri pozíciót betöltők aránya. A magyar 41 százaléknál ugyanis egyedül a lettek 44 százalékos aránya magasabb.
mfor.hu