3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A villamos energia törvény megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos rendeletei várhatóan október elején jelennek meg, a szabályozás részleteinek kidolgozása még tart. Az alternatív forrásokkal megtermelt áram átvételi ára nő emelkedik.

A villamos energia törvény nyári módosítása az eddiginél kedvezőbb feltételeket teremtett a környezetbarát áramtermelés elősegítésére, közölte Poós Miklós, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) osztályvezetője. A törvény végrehajtási kormányrendelete, és az átvételről szóló miniszteri rendelete tartalmazza majd a megújuló energiatermelés szabályozásának részleteit.

Poós Miklós jelezte: a törvény szerint az alternatív energiaforrásokkal megtermelt áram kötelező átvételi ára nő, megszűnik a kötelező átvétel alsó teljesítményküszöbe és az eddig 2010-ig megszabott átvétel tartóssá válik a törvény hatályban maradásáig.

A szabályozás részleteinek kidolgozása jelenleg szakmai egyeztetés alatt áll. Az aktuális változatokról beszámolva Poós kifejtette, hogy a kötelező átvételi ár megszabásánál várhatóan megkülönböztetik az időjárás által befolyásolt áramtermelést az attól függetlentől. Így a szél- és a napenergiára egy ár, a biomassza, valamint a geotermikus energiára viszont a jelenlegi gyakorlatnak megfelelően három kategória vonatkozik majd napszaktól függően.

Poós Miklós utalt arra, hogy a villamos energia törvény az eddigi kilowattonkénti 18,76 forintos éves átlagárat 23 forintra emeli. Ez az ár évről-évre nő az inflációtól függően. A kötelező átvételhez az alternatív áramot termelőknek menetrendet kell készíteniük a termelés alakulására vonatkozóan a rendszerirányítás megkönnyítésére. Amennyiben az előre jelzetthez képest túl (egy sávnál) nagy eltérés tapasztalható a termelésben, akkor szankciókat vet ki a rendszerirányítás, írja az MTI.

A menetrend, illetve az attól való eltérés szankcionálása nem magyar "találmány", a GKM a rendeletnél az osztrák és német példát vette mintául. Az osztályvezető szerint az új jogszabálykörnyezet megélénkíti majd a beruházási kedvet ezen a területen. A szélenergetikának feltétlenül kedvez az új átvételi ár, illetve a beruházási költség szempontjából egyéb fontos változás, csakúgy, mint a biomassza-termelésnek. Ez utóbbinál nemcsak a működő erőművek átalakítása, hanem még a zöldmezős beruházások is hamar megtérülhetnek - vélte Poós Miklós. Hozzátette, hogy ezeknél a projekteknél a megspórolt széndioxid-kvóta is bevételt jelent, amit a Kiotói éghajlatvédelmi egyezmény alapján értékesíthetnek.

A geotermális energiának már a régi rendszerben nyújtott feltételek is kedveztek. Ezt próbálta kihasználni a Mol, amely földhőerőművi kísérletekbe kezdett Zala megyében. Az új szabályozás ugyanakkor még mindig nem teremt lehetőséget profitábilis áramtermelésre a napenergiánál, ami még mindig túl drága - mondta az osztályvezető. A GKM adatai szerint az ország jelenlegi villamosenergia-fogyasztásának mintegy 2,5 százaléka származik megújuló energiából. Ezt az arányt az Európai Unió elvárásának megfelelően 3,6 százalékra kell növelni 2010-ig.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!