A budapesti székhelyű GBC, amely Magyarországon, Szlovákiában, Romániában és Szerbia-Montenegróban rendelkezik ügyfelekkel, a kártyakibocsátó, illetve kártyaelfogadó pénzügyi intézmények elektronikus kártyatranzakcióit kezeli, felügyeli ATM és POS termináljaikat, csalásgyanús tranzakciók szűrését végzi és egyéb fizetési kártyákhoz kapcsolódó szolgáltatásokat nyújt. A GBC jelenleg a K&H Bank többségi tulajdonában van 74,6 százalékkal, a fennmaradó 25,4 százalék pedig a HVB Bank tulajdona.
"A magyar gazdaság igen gyorsan fejlődik és integrálódik a többi EU országhoz. A pénzügyi rendszer stabil és egyre inkább az európai környezet részévé válik. Magyarország földrajzi fekvésének köszönhetően számunkra fontos piacot jelent, amelyen nagyszámú banki partnerünk is tevékenykedik, és ahol továbbra is szeretnénk vezető pozícióban maradni" - mondta el Gian Bruno Mazzi, az SSB vezérigazgatója.
"Összhangban az SSB Csoport terjeszkedési stratégiájával, ezzel a lépéssel megerősítettük európai állásunkat. A GBC - a kártyaszolgáltatásokban szerzett kompetenciáját kihasználva - a közép-kelet-európai régió központjává válik, és további fejlesztésekkel szélesebb körű fizetési szolgáltatásokkal látja majd el piacait" - tette még hozzá a vezető.
A K&H Bank azért döntött a mintegy 74,6 százalékos részesedés eladásáról, mert a jövőben még inkább alaptevékenységére, a banki-biztosítási szolgáltatásokra kíván összpontosítani. "Az adásvételhez a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete formális jóváhagyása is szükséges, a szervezetnek ehhez 90 nap áll rendelkezésére. A folyamat felgyorsításának érdekében már hónapokkal ezelőtt elindult egy előzetes jóváhagyási folyamat" - fogalmazott Marko Voljc, a K&H Csoport vezérigazgatója. A tranzakcióban a K&H és a HVB oldalán pénzügyi és stratégiai tanácsadóként a KBC Securities Magyarország működött közre.
A magyar vállalat 63 százalékos forgalomnövekedést ért el a megelőző három évben, miközben nagy arányban növelte a felügyelt terminálok és a kezelt tranzakciók számát. A bankkártya-használatot tekintve Magyarország jelentős növekedés előtt áll az Európai Unió más országaihoz képest: hazánkban az egy főre jutó elektronikus kártyák száma 0,65, míg az EU25-ök átlaga 1,18 kártya/fő körül mozog, és hazánkban ma még lényegesen több a betéti kártya a kibocsátott hitelkártyák számához képest.
Menedzsment Fórum