3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az internetes legendárium szerint a teljesítményalapú hirdetést öt évvel ezelőtt a Procter & Gamble fedezte fel. Valószínűleg nem is sejtették, hogy találmányukkal megrengetik az on-line reklám egyébként sem teljesen szilárd alapjait.

Az internetes legendárium szerint a teljesítményalapú hirdetést öt évvel ezelőtt a Procter & Gamble fedezte fel. Valószínűleg nem is sejtették, hogy találmányukkal megrengetik az on-line reklám egyébként sem teljesen szilárd alapjait.


A teljesítményalapú hirdetés lényege, hogy a hirdető nem magáért a hirdetés megjelentetésért, hanem a hirdetésre kattintó látogatók mennyiségéért fizet. A módszer első pillantásra korrektnek, egyértelműnek és jól ellenőrizhetőnek tűnik, közelebbről megvizsgálva azonban kitűnik, hogy nem szolgálja egyformán a hirdetők és a kiadók érdekeit.

A hirdetőknek természetesen tetszik a teljesítés szerinti fizetés, úgy gondolják ugyanis, hogy ezzel sikerült megtalálni a marketingre költött pénznek azt a sokat emlegetett 50 százalékát, mely valóba hasznosul. A teljesítmény a hirdetést közlő portáltól függetlenül, erre szakosodó cégek segítségével történik.

Kevésbé egyértelmű a helyzet a hirdetéseket megjelentető portálok számára. Mint ismeretes, a hirdetési csíkokra a látogatók 1 százalékánál is kevesebben kattintanak csak rá. Ez azt jelenti, hogy a tisztán teljesítményalapú hirdetések több mint 99 százaléka ingyen jelenik meg. Miközben ezt a hirdetési modellt alkalmazva a portálok komoly kockázatot vállalnak magukra, általában semmiféle befolyásuk nincs a hirdetési kampányok kivitelezésére, lebonyolítására. A sikertelen banner ugyanúgy helyet foglal el a portál értékesíthető felületén, mint a sikeres, ugyanakkor nem terme bevételt.

Az eltérő érdekek ellenére a teljesítményalapú kampányok egyre nagyobb teret kapnak. A Jupiter Research felmérése szerint az Egyesült Államokban 2000-ben on-line hirdetésekre költött 4,9 milliárd dollárnak már 20 százaléka származott ilyen hirdetésekből. A piackutatók előrejelzései szerint 2005-re ez a részesedés elérheti majd az akkorra tervezett 13 milliárd dolláros bevétel 30 százalékát.

Míg a kisebb portálok egyéb választás híján sokszor rákényszerülnek tisztán teljesítményalapú reklámszerződéseket kötni, az amerikai on-line hirdetési forgalom 73 százalékát adó 15 megasite kevésbé engedékeny. Ők ugyanis képesek a bizonytalan kimenetelű teljesítményalapú kampányok helyett CPM (1000 látogatónként számolt) alapú megbízásokhoz jutni.

A mindenki számára egyaránt megnyugtató megoldást alighanem a vegyes modell biztosítja. Egy csökkentett árú CPM díj garantált bevételhez juttathatja a hirdetést közzétevő portált, míg a hirdetésre kattintók számától függő díj a teljesítménnyel arányossá teszi a költségeket. Ez a megoldás egyszerre elégíti ki azokat, akik direkt marketing csatornának tekintik az internetet és azokat, akik a látogatók egy szélesebb köréhez kívánják eljuttatni marketingüzenetüket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!