Nálunk elsikkad a korrupcióellenes harc
Külföldön ezt sokkal szigorúbban veszik. Idén januárban például azonnali hatállyal elbocsátották az egyik legnagyobb befektetési bank, a Morgan Stanley négy munkatársát, miután bebizonyosodott, hogy - miközben egy konferencián vettek részt - néhány ügyfelükkel ellátogattak egy helyi sztriptízbárba.

"A munkavállalók által a vezetés magatartásáról alkotott kép alátámaszthatja vagy semmissé teheti a vállalat összes belső előírását. A legtöbb beosztott ugyanis felettesei magatartását követi egy könnyebb karrierút reményében" - jegyzi meg Kühn János. - "Úgy tűnik, a munkavállalók egy része kollégáiban véli felfedezni az inkorrekt etikai magatartást. A vezetők viszont minden második munkavállaló szerint külön kasztot alkotnak, s úgy vélik, rájuk más etikai szabályok vonatkoznak."
Nálunk virágozhat a céges korrupcióMinden ötödik magyar szerint vállalatának a visszaélésre és korrupcióra vonatkozóan nincsen kialakult szabályozási rendszere. Európában a válaszadóknak mindössze 11 százaléka vélekedett így. Ahol van, ott pedig mindössze 41 százalékuk (Európában 67 százalék) gondolja úgy, hogy azt be is tartják. A vállalati szintű korrupcióellenes szabályozás a magyarok 39 százaléka szerint fontos.

Egy másik
felméréskimutatta: a kézzelfogható visszaélések által a magyarországi cégeknek átlagosan okozott pénzügyi károk összege meghaladta a 170 millió forintot. Az eltűnt vagyonnak mindössze 32 százalékát sikerült visszaszerezni. A pénzügyi károk mellett számottevő a cégek "járulékos vesztesége" is: a presztízsben keletkezett kár, a munkavállalók motivációjának visszaesése, valamint az üzleti kapcsolatok megromlása.
Magyarországon ugyanakkor - más közép-európai országok eredményeinél jóval magasabb arányban - a megkérdezettek kétharmada gondolja úgy, hogy a vállalati visszaélések kivizsgálásának legjobb módszere egy független szakértő alkalmazása.
Körte IldikóMenedzsment Fórum