A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke: 53,6. Az áprilisban megindult fejlődést májusban nagyobb növekedés követte. Az index értéke 2,1 százalékponttal nagyobb ütemű növekedést mutat, mint egy hónappal korábban (51,5). Az előző évek azonos időszakaival történő összehasonlításkor megállapítható, hogy a feldolgozóipar ötödik havi teljesítménye immár azonos az előző évek tendenciájával.
A májusi növekedés nagyobb, mint az egy évvel korábban mért (2003 május: 53,2), valamint 0,1 százalékponttal meghaladja az előző három év májusi indexértékeinek átlagát is (53,5). Az idei évet jellemző első negyedéves visszaesés után - ami a felmérés legnagyobb időszaki csökkenését mutatta (48,8) - a feldolgozóipar január-májusi átlagos teljesítménye immár növekedést jelez (50,3). Bár az első öt hónap növekedése továbbra is elmarad az előző évekre jellemző fejlődéstől (előző három év átlaga: 52,3), mindenképpen kedvezőnek értékelhető, hogy a csökkenés ebben a hónapban növekedésbe fordult.
A kedvezően alakuló részindexek közül kiemelkedik a foglalkoztatási index (50,3), ami az elmúlt tizenhét hónap csökkenése után májusban növekedést jelez. Az index 3,2 százalékponttal javult áprilisi értékéhez képest, ami annak az eredménye, hogy öt százalékkal visszaesett a létszámcsökkenést jelző vállalatok aránya. A termelési index májusban 57,1 százalékos növekedést jelez. A kibocsátás 4,5 százalékponttal nagyobb, mint az elmúlt hónapban (52,4), és meghaladja a tavalyi év azonos hónapjára jellemző (56,5) növekedést is. Az új megrendelések növekedése tovább folytatódott, az index májusi értéke: 55,3. Ez közel azonos ütemű növekedést jelez, mint egy évvel korábban (55,4). A január-májusi időszakot tekintve az átlagos rendelésnövekedési ütem (52,6) továbbra is kisebb, mint a 2003-ban mért (53,6).
A fellendülést jelző részindexek közül legkedvezőbb a beszerzési mennyiség (57,0) előző hónaphoz viszonyított növekedése. Az index 6,7 százalékponttal nagyobb ütemű növekedést mutat, mint egy hónappal korábban, és a 2003 májusára jellemző beszerzés-növekedést is meghaladja (55,5). Áprilishoz hasonlóan továbbra is csökkenő a beszerzési árak (63,2) növekedési üteme. A beszerzések és a kibocsátás növekedésével párhuzamosan nagyobb ütemben nőttek a vásárolt készletek (53,1).
Az index nagyobb növekedést mutat, mint tavaly májusban (52,6), és az év első öt hónapjára is növekedés jellemző (52,5), szemben az előző évek csökkenésével (2003: 49,8). A késztermékkészletek kisebb ütemben csökkentek májusban (48,2), mint áprilisban (47,7). Az idei évben először kedvező a külpiaci mutatók egymáshoz viszonyított alakulása. Az import index (51,1) továbbra is növekvő ütemű fejlődést jelez, melyhez a májusban növekedést mutató export index (53,5) társul.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Szerény optimizmust tükröz a magyar BMI
Erősödést jelez előre a BMI
Optimizmust sugall a hazai Beszerzési Menedzser Index
Az előző időszak lassabb bővülése után májusban ismét dinamikus erősödést jelez a Beszerzési Menedzser Index (BMI). A növekedés motorja a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) adatai szerint feldolgozóipar volt.