A kormányfő leszögezte: a magyar jogi helyzet egyértelmű, hiszen az alkotmány külön-külön szabályozza az MNB és PSZÁF alkotmányos helyzetét, ezért a mostani javaslattal az átmeneti rendelkezésekben annak a lehetőségét teremtik meg, hogy amennyiben az Országgyűlés kétharmados törvényben össze akarja olvasztani a két szervezetet, akkor ne kelljen ehhez alkotmányt módosítani.
Orbán Viktor ugyanakkor hangsúlyozta: jelenleg nincs erről szóló előterjesztés az Országgyűlés előtt, van viszont egy olyan jegybank-törvény, amelyet a kormány készített. Ezzel kapcsolatban a kabinet várja az Európai Központi Bank (EKB) véleményét, amelyet már 40 napja kikérte, de amíg ez nem jön meg addig nem zárják le a javaslat parlamenti vitáját.
Az EKB ugyanakkor csütörtökön reggel - míg Orbán Viktor Petr Necas cseh kormányfővel tárgyalt - nyilvánosságra hozta álláspontját. Az ezzel kapcsolatos kérdésre Orbán Viktor úgy válaszolt: "kellő komolysággal fogjuk figyelembe venni az EKB álláspontját, ami ugye egy javaslat és észrevétel, mert a döntés a magyar parlament kezében van."
Arra a kérdésre, hogy kommentálja az Indexnek nyilatkozó Simor András MNB-elnök szavait - aki szerint ez a javaslat totális hatalomátvétel - Orbán Viktor úgy válaszolt: "politikai provokációknak nem ülünk fel, akkor sem, hogyha a politikai provokációt a jegybank elnök kezdeményezi, tehát nem fogunk vitatkozni a jegybank elnökével tekintettel arra, hogy a jegybank független és a politikai vitákban való részvétele inkább árt, mint használ az országnak".
MTI