2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az amerikai és brit titkosszolgálatok a hírek szerint bármely telefont le tudták hallgatni, miután a világ legnagyobb SIM-kártyagyártó cégének rendszerét feltörték és hozzájutottak a mobilkommunikációs titkosítására használt kulcsokhoz.

A The Intercept magazin robbantotta ki azt a hírt, amely miatt pénteken világszerte sokak kaptak szívükhöz. A lapban a Snowden-ügy egyik figurája, a lap társalapítója, Glenn Greenwald "borította ki a bilit". Arról írtak, illetve mutattak be dokumentumokat, hogy az amerikai és a brit titkosszolgálatok együtt törték fel a világ legnagyobb SIM-kártyagyártó vállalat rendszerét, annak érdekében, hogy mobiltelefonokat hallgassanak le világszerte.

A titkosszolgálatok által "megtalált" Gemalto, amely számos nagy mobilszolgáltatóval áll kapcsolatban évente 2 milliárd SIM-kártyát gyárt. Ilyen módon gyakorlatilag minden amerikai mobilt le tudták hallgatni, hiszen olyan cégek vásárolják tőlük a kártyákat, mint a T-Mobile, az AT&T, a Verizon, vagy a Sprint. De kis túlzással bárki a titkosszolgálatok hálójába kerülhetett, hiszen összességében 450-nél is több mobilszolgáltató használja a Gemalto SIM-kártyáit.

A rendszer feltörése azért is aggályos, mert így a törvényes eljárásokat kikerülve, vagyis a szolgáltatók nélkül, bírósági engedély hiányában is le tudtak hallgatni mobilkommunikációt, legyen szó hang- vagy adatforgalomról.

A Gemalto, melynek egyébként a szlogenje is a biztonságot hangsúlyozta (Security to be free) a cikkre reagáló közleményében, hogy nagyon komolyan veszik ezt az információt, és minden erőforrást annak fogják szentelni, hogy kivizsgálják az ügyet. Az nem derült ki, hogy a vállalat szerint meddig tarthatott a lehallgatás, mert a napvilágot látott dokumentumok szerint 2010 és 2011-ben folytak lehallgatások.

A piacok mindenesetre véleményt nyilvánítottak, hiszen a holland-francia tulajdoni hátterű vállalat részvényei az európai kereskedés során 10 százalékkal zuhantak. A Reuter hírügynökség megpróbálta megszólítani az érintett ügynökségeket is, de sem a brit GCHQ, sem az amerikai NSA nem kívánta kommentálni a The Intercept magazinban megjelenteket.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!