A The Intercept magazin robbantotta ki azt a hírt, amely miatt pénteken világszerte sokak kaptak szívükhöz. A lapban a Snowden-ügy egyik figurája, a lap társalapítója, Glenn Greenwald "borította ki a bilit". Arról írtak, illetve mutattak be dokumentumokat, hogy az amerikai és a brit titkosszolgálatok együtt törték fel a világ legnagyobb SIM-kártyagyártó vállalat rendszerét, annak érdekében, hogy mobiltelefonokat hallgassanak le világszerte.
A titkosszolgálatok által "megtalált" Gemalto, amely számos nagy mobilszolgáltatóval áll kapcsolatban évente 2 milliárd SIM-kártyát gyárt. Ilyen módon gyakorlatilag minden amerikai mobilt le tudták hallgatni, hiszen olyan cégek vásárolják tőlük a kártyákat, mint a T-Mobile, az AT&T, a Verizon, vagy a Sprint. De kis túlzással bárki a titkosszolgálatok hálójába kerülhetett, hiszen összességében 450-nél is több mobilszolgáltató használja a Gemalto SIM-kártyáit.
A rendszer feltörése azért is aggályos, mert így a törvényes eljárásokat kikerülve, vagyis a szolgáltatók nélkül, bírósági engedély hiányában is le tudtak hallgatni mobilkommunikációt, legyen szó hang- vagy adatforgalomról.
A Gemalto, melynek egyébként a szlogenje is a biztonságot hangsúlyozta (Security to be free) a cikkre reagáló közleményében, hogy nagyon komolyan veszik ezt az információt, és minden erőforrást annak fogják szentelni, hogy kivizsgálják az ügyet. Az nem derült ki, hogy a vállalat szerint meddig tarthatott a lehallgatás, mert a napvilágot látott dokumentumok szerint 2010 és 2011-ben folytak lehallgatások.
A piacok mindenesetre véleményt nyilvánítottak, hiszen a holland-francia tulajdoni hátterű vállalat részvényei az európai kereskedés során 10 százalékkal zuhantak. A Reuter hírügynökség megpróbálta megszólítani az érintett ügynökségeket is, de sem a brit GCHQ, sem az amerikai NSA nem kívánta kommentálni a The Intercept magazinban megjelenteket.
mfor.hu