2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentős méretű palagáz-mezők kiaknázásának engedélyezésére készül a brit kormány, amely szerint a környezetvédők által vitatott technológia alkalmazása révén 60 ezer munkahely és több milliárd font értékű beruházás keletkezhetne.

Az energiaügyi minisztérium már a jövő héten ismerteti a pályázatok egy részének győzteseit - tudta meg a The Times. A napilap hétfői számában arról írt, hogy több tucatnyi gázmezőt nyitnak meg, többek között Devonban, valamint olyan sűrűn lakott körzetekben is, mint az északkeleti Lancashire. A folyamat végén összességében Nagy-Britannia szárazföldi területének 40 százalékán fognak palagázt kitermelni.

Amber Rudd energetikai miniszter jelezte, hogy a kormány rövidesen levélben tájékoztatja az engedélyező hatóságokat arról, hogy a palagáz biztonságos és fenntartható kiaknázása nemzeti érdek az energiaellátás, a gazdasági növekedés és az alacsonyabb karbonkibocsátás garantálásához.

A mintegy 300 fúrási engedélyre a hírek szerint 95 vállalat jelentkezett, és a kiaknázásban olyan nagyvállalatok részvételét is valószínűsítik, mint az iGas, a Cuadrilla Resources, a Total és a GDF Suez. Az eredményhirdetés első, augusztus 17-re várható körében a kevésbé problémás mezőkre érkezett ajánlatok nyerteseit ismertetik. A többi terület ügyében is még év végéig megszületik a döntés.

A hidraulikus törés (fracking) technológia hívei a bejelentés hallatán hangsúlyozták, hogy Nagy-Britannia az előrejelzések szerint 2030-ra gáz- és olajszükségleteinek 75 százalékát importból fogja fedezni, és ezért óriási szüksége van a helyi energiaforrásokra. A háztartások 80 százaléka gázzal fűt, a vegyiparban és a gazdaság nagy energiaigényű ágazataiban félmillió állás függ a gáztól - mutattak rá.

Az eljárás bírálói viszont amerikai tapasztalatokra hivatkozva azt hangoztatják, hogy a hidraulikus törés vízszennyezést és földrengéseket idézhet elő, és a brit kormánynak inkább az ország óriási tisztaenergia-lehetőségeinek kiaknázására kellene összpontosítania, mert ez a közvélemény szemében is sokkal népszerűbb.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!